×

13 psychologicznych sztuczek, które pomagają w komunikowaniu się z innymi. Uśmiech to podstawa!

To, jak się zachowujemy ma oczywisty wpływ na kontakt z innymi ludźmi. Wiele zdradza nasza postawa i mimika. Emocje, które okazujemy są tajną bronią, którą warto wykorzystać. Musimy pamiętać, że psychologia ma w tym temacie wiele do powiedzenia. Poznaj 13 sztuczek, które pomogą Ci odnaleźć się w kontakcie z drugim człowiekiem.

1.

Jeśli nie pasuje Ci odpowiedź, którą właśnie słyszysz – na przykład osoba, z która rozmawiasz kręci, kłamie, mówi coś niejasno, po prostu dalej nie pytaj ponownie. Zamiast tego, spójrz tej osobie prosto w oczy w zupełnym milczeniu. Ten zabieg sprawi, że rozmówca będzie zagubiony i prędzej czy później wypowie swoje myśli.

1

2.

Jeśli ktoś krzyczy na ciebie, staraj się zachować spokój i nie reaguj absolutnie na wrzaski. W pierwszym odruchu możesz zachować się tak, jak osoba, która Cię atakuje, a nie o to wcale chodzi. Gdy rozmówca zauważy, że nie przekrzykujesz go, będzie mu głupio i spuści z tonu. Najprawdopodobniej przeprosi i zacznie normalnie rozmawiać.

3.

Jeśli wiesz, że dana osoba będzie Cię krytykować (złośliwe komentarze), zbierz się na odwagę i spróbuj stanąć lub usiąść obok niej. W tej sytuacji osoba zmieni od razu podejście do Ciebie. Gdybyś stał dalej, cały czas mógłbyś być narażony na złośliwości.

4.

Spożywanie posiłków jest związane ze spokojem i bezpieczeństwem, dlatego najczęściej jemy w domu, zamknięci w czterech ścianach. Z tego wynika żucie gumy, które daje nam poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, gdy się czymś martwimy. Oszukamy wtedy nasz mózg i damy mu sygnał, że nic się nie dzieje i jesteśmy zrelaksowani.

5.

Stara i sprawdzona metoda używana przez wielu uczniów na egzaminach. Wyobrażają sobie, że profesor jest ich dobrym i bliskim przyjacielem, co sprawia, że czują się spokojniejsi i łatwiej jest im się skupić i odpowiedzieć na pytania. Technika ta sprawdza się także w wielu innych sytuacjach np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

6.

Jeśli wszyscy w grupie zaczynają się śmiać w tym samym momencie, każdy z tej grupy spogląda wówczas na osobę, która najbardziej mu się podoba, albo do której chce się zbliżyć. Polecamy obserwować reakcję znajomych. Można dowiedzieć się, kto się w kim podkochuje.

7.

Gdy kogoś poznajesz, okazuj trochę więcej entuzjazmu niż zazwyczaj. Na przykład możesz się szczerze uśmiechnąć lub powiedzieć swoje nazwisko ciepło i delikatnie. Zobaczysz, jakie to przyniesie skutki.

2

8.

Jeśli pracujesz z ludźmi, możesz zmusić ich w łatwy sposób do tego, aby byli bardziej uprzejmi i grzeczni. Umieść lustro za swoimi plecami, dzięki czemu rozmówcy zawsze będą spoglądać na siebie podczas rozmowy z Tobą. Co do zasady, ludzie zawsze starają się wyglądać jak najlepiej w lustrze i nie chcą widzieć siebie źle.

9.

Jeśli chcesz zwrócić uwagę osoby, którą lubisz, patrz tak jakby przez ramiona swojego rozmówcy. Gdy się okaże, że ta osoba spojrzy prosto w Twoje oczy, po prostu się do niej uśmiechnij. Działa!

3

10.

W rzeczywistości, możemy kontrolować nasz stres. Gdy jesteś zmartwiony, zaczynasz głębiej oddychać, a Twoje serce zaczyna szybciej bić. Spróbuj opanować oddech tak, aby był spokojniejszy. Tym samym zrównoważysz bicie swojego serca.

11.

Jeśli zabiegasz o względy osoby, którą dopiero poznałeś, spróbuj skupić się na tym, aby zapamiętać kolor oczu. Będziesz spoglądać na niego wymownie, co zawsze działa.

12.

Jeśli jesteś w sytuacji, w której masz określić wymagania dotyczące np. swojej pracy, zawsze wysoko stawiaj poprzeczkę. Najprawdopodobniej osoba nie zgodzi się na nie i odmówi, ale to sprawi, że na pewno zgodzi się na następne warunki, które będą wydawały się dla niego atrakcyjniejsze.

13.

Ludzie lgną do osób, które są pewne siebie i swoich działań i nie boją się tego okazywać.

4

Może Cię zainteresować