×

Psycholodzy ostrzegają przed klapsami. Według badań rodzice nigdy nie powinni bić swoich dzieci

Mały klaps w tyłek jeszcze nikomu nie zaszkodził – tak myśli wiele rodziców. Teoretycznie zgodzi się z tym stwierdzeniem wielu dorosłych, którzy nie zdają sobie jednak sprawy, że nawet ten 'mały klaps’ może w przyszłości doprowadzić do traumy w dorosłym życiu. Konsekwencje dla psychiki są poważne i trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Zostało to wykazane w badaniach przeprowadzonych przez University of Texas i University of Michigan, które opublikowano w „Journal of Family Psychology”. W badaniu obserwowano 160.000 dzieci na przestrzeni 50 lat. Wyniki pokazały, że uczestnicy, którzy byli bici jako dzieci, często w życiu dorosłym wykazywali zachowania antyspołeczne i częściej chorowały. Ponadto autorzy, Elizabeth Gershoff i Andrew Grogan-Kaylor, są przekonani, że bite dzieci mają takie same objawy jak ofiar nadużyć. Gershoff wyjaśnia: W naszym społeczeństwie istnieje przekonanie, że klaps w pupę nie jest czymś groźnym. Nasze badania pokazują jednak, że taki gest powoduje takie same negatywne konsekwencje jak maltretowanie, choć oczywiście w osłabionej formie.

Leilani Christmas Shoot

Według psychiatry dziecięcego Alfia Dietmayer reakcja dziecka i jego zachowanie w przyszłości po klapsach z dzieciństwa łączy się z tym, jak silne psychicznie jest dziecko. Jednak tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Chodzi o to, że dzieci obawiają się następnego klapsa – nawet jeśli jest on z pozoru 'niewinny’. Zniszczone jest zaufanie, które powinno być fundamentem każdej relacji. Dziecko nie czuje się kochane cenione, szanowane i cierpi.

U małych dzieci jest to zjawisko płaczu, zaburzeń snu lub ataków lękowych. To w przyszłości może doprowadzić nawet do choroby psychicznej. Najpierw objawia się to atakami paniki, lękami, płaczem i depresją. Bity dzieci często mają problemy z okazywaniem empatii dla siebie i innych przez całe życie. Poczucie zemsty i wściekłości spowodowane pobiciem może trwać przez długie lata. Wzrasta także niebezpieczeństwo tego, że w ten sam sposób będą traktowały swoje dzieci. Przecież nie potrafią rozwiązywać konfliktów w inny sposób niż sięgać po pasek. Tym bardziej smutne jest, że 4 na 10 rodziców wciąż fizycznie karze swoje dzieci – nawet za drobne wykroczenia.

Post-cry baby

Jak zatem się zachować?

Dzieci niestety mają to do siebie, że nie są na takim poziomie emocjonalnym co my. Gdy się denerwują, nie potrafią tego wyrazić słowami, dlatego płaczą, krzyczą lub tupią. Rodzic, jako osoba, która jest za dziecko odpowiedzialna, nie powinna przekrzykiwać się z nim, a znaleźć najlepsze rozwiązanie. Gniew i nerwy tutaj nie pomogą. Najlepiej, gdy przez kilka minut nie będziesz się odzywać, a swoje zdanie wyrazisz po chwili. Tak, aby nie poniosły Cię emocje. Pomaga wyjście na chwilę do drugiego pokoju i uspokojenie się.

Jeśli natomiast zdajesz sobie sprawę, że często jesteś bardzo zły i masz zamiar uderzyć dziecko, powinieneś wziąć pod uwagę profesjonalną pomoc psychologiczną. W ten sposób wykażesz poczucie odpowiedzialności wobec swojego dziecka. Jeśli natomiast już dałeś klapsa dziecku, a czujesz, że zrobiłeś coś złego, spróbuj to wyjaśnić. Przeproś za swoje zachowanie i obiecaj, że więcej tego nie zrobisz. Ponadto powinieneś powiedzieć dziecku, że je kochasz i szanujesz. Dzieci to rozumieją bardziej niż nam się wydaje.

scream and shout

Przemoc nie jest odpowiedzią. Można wychować dobrze dziecko bez użycia przemocy.

Może Cię zainteresować