×

Rada Ministrów przedłużyła kolejny zakaz. Jak długo jeszcze potrwa?

W związku z nieustającą epidemią koronawirusa, Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu zakazu ruchu lotniczego w Polsce. Jak długo będzie obowiązywał nowy zakaz?

Przedłużenie zakazu ruchu lotniczego

Chyba nikt nie spodziewał się, że epidemia koronawirusa w Polsce potrwa aż tak długo. Zgodnie z prognozami sprzed kilku tygodni, około 25 kwietnia miał nastąpić szczyt zachorowań, po którym spodziewano się uspokojenia sytuacji. Niestety, tak się nie stało. Z dnia na dzień wciąż wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się unormować, dlatego zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski został przedłużony do 23 maja. Od dnia dzisiejszego wchodzi w życie rządowe rozporządzenie w tej sprawie. Zgodnie z zapisami w dokumencie zakaz obejmuje wykonywanie lotów z pasażerami na trasach międzynarodowych na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk. Wyjątek stanowią m.in. rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli, loty cargo bądź loty w celu ochrony porządku publicznego. Adrian Furgalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR tłumaczy, że niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, wkrótce powinno nastąpić co najmniej częściowe otwarcie sektora lotniczego.

Rynek lotniczy stoi, ale powoli trzeba się przymierzać do jego otwierania. Otwieranie będzie zapewne stopniowe. Rozpocznie się od lotów krajowych, regionalnych i europejskich.

Polskie linie lotnicze LOT do 31 maja włącznie odwołały wszystkie rejsy pasażerskie krajowe i międzynarodowe. Spółka wprowadziła modyfikację dotychczasowej polityki wymiany biletów. Obecnie istnieje możliwość wykorzystania wartości biletu w postaci vouchera, zmiany terminu oraz trasy podróży. Spółka daje czas na podjęcie decyzji do 12 miesięcy od momentu zakupu biletu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij