×

Pracodawca zwolnił ciężarną pomimo zwolnienia lekarskiego. „Myśleliśmy, że leży i bierze pieniądze”

Pracodawca zwolnił ciężarną pomimo zwolnienia lekarskiego. Kobieta przedstawiła aż trzy dokumenty od ginekologa, że nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych, ale dla przełożonego nie było to wystarczające uzasadnienie. Nie chciał jej płacić za czas, kiedy nie ma jej w pracy. Całą sprawę opisał portal parenting.pl.

Same problemy

Niemal od zawsze pracodawcy niechętnie skłaniają się do zatrudniania kobiet w wieku rozrodczym, a w szczególności osób otwarcie planujących rodzicielstwo. Urlopy macierzyńskie, wychowawcze oraz częstsze zwolnienia lekarskie generują gigantyczne koszty i sprawiają, że przychód generowany z pracy kobiet jest często dużo mniejszy niż ten, który są w stanie wypracować mężczyźni.

Właśnie z tego powodu w niektórych branżach kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Co więcej, nierzadko już w trakcie rozmów kwalifikacyjnych padają niedopuszczalne pytania o plany prokreacyjne. W ten sposób przełożeni chcą wybadać, czy kandydatka będzie pobierać w przyszłości obciążające ich kieszeń świadczenia.

Na własnej skórze dyskryminacji ze względu na ciążę doznała 36-letnia Joanna Kuśmierek. Kobieta bardzo źle znosiła wyjątkowy stan. W związku z tym udała się do lekarza. Medyk wystawił ciężarnej zwolnienie z pracy. Niestety pracodawcy doszli do wniosku, że nie będą płacić kobiecie za czas, w którym nie pracuje. Przed sądem tłumaczyli później, że wypłacanie wynagrodzenia pracownicy byłoby dla nich dużym wydatkiem.

Myśleliśmy, że leży i bierze pieniądze, kiedy powinna być w pracy.

Aby uniknąć wypłat mężczyźni wysłali kobietę na urlop. Niedługo później poinformowali ją o zwolnieniu z pracy, uzasadniając swoją decyzję niezdolnością do wykonywania pracy. Joanna Kuśmierek nie kryła zaskoczenia, gdy okazało się, że sklep spożywczy ją zwolnił. Nie wiadomo, czy ze względu na stres wynikający z nieprzyjemności w pracy, czy też w związku z innymi czynnikami kobieta przedwcześnie urodziła córkę, Gabrielę.

Pracodawca zwolnił ciężarną pomimo zwolnienia lekarskiego

Kobieta zdecydowała, że będzie dochodzić sprawiedliwości. Pozwała swojego pracodawcę z powodu niesprawiedliwego zwolnienia. Oprócz tego, oskarżyła go o dyskryminację. Podczas procesu sądowego oświadczyła również, że pozbawienie jej pracy w trakcie ciąży bardzo mocno odbiło się na jej psychice. Kobieta znalazła się bowiem w niepewnej sytuacji i nie wiedziała jaka przyszłość czeka ją oraz jej nienarodzone wtedy dziecko.

Ostatecznie Joanna Kuśmierek otrzymała ponad 50 000 złotych odszkodowania. Sąd wydając wyrok, w następujący sposób uzasadnił decyzję:

To nie było tylko automatyczne niesprawiedliwe zwolnienie, ponieważ głównym powodem była ciąża, ale także dyskryminacja w ciąży.

Zwolnienie lekarskie w ciąży należy się każdej pracującej kobiecie, która zajdzie w ciążę. W sytuacji gdy ciężarnej doskwierają dolegliwości zdrowotne lub ciąża jest zagrożona, lekarz ma obowiązek wystawienia zwolnienia z pracy. W trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim kobieta ma prawo do zasiłku chorobowego.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować