×

To zdjęcie polskiej pary w szpitalu opublikował amerykański magazyn. Opis powinien przeczytać każdy

Nie od dziś wiadomo, że Polska raczej nie leży w centrum zainteresowań zagranicznych mediów, a tym bardziej amerykańskich. Nie zmienia to jednak faktu, że od czasu do czasu pojawiają się w nich wpisy na nasz temat. Tak było chociażby tym razem. Na Instagramie redakcyjnym znanego, amerykańskiego magazynu „Time” opublikowano dość nietypowe zdjęcie i obszerny komentarz. Komentarz, który jest nawiązaniem do prawa aborcji w naszym kraju.

„Polska jest domem dla jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Unii Europejskiej”

Zdjęcie opublikowane przez magazyn „Time” przedstawia polską, znajdującą się w szpitalu parę. Fotografia ma być nawiązaniem do podejścia Polaków do aborcji, a także sytuacji kobiet w odniesieniu do tego kontrowersyjnego tematu.

Opis do zdjęcia

W przetłumaczonym na język polski opisie pod zdjęciem czytamy:

Polska jest domem dla jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Unii Europejskiej. Zabieg jest dozwolony tylko wtedy, gdy zdrowie matki jest zagrożone, występuje nieprawidłowość płodu lub ciąża wynika z gwałtu lub kazirodztwa. Nawet wtedy kobiety mówią, że bardzo ciężko jest znaleźć lekarza, który wykona zabieg. Kobiety teoretycznie mogą zamówić pigułki z innych krajów, ale przyznają, że paczki mogą zostać zatrzymane przez służby celne, a ten proces jest skomplikowany. Niektóre zamiast tego wybrały podróż do Prenzlau, niemieckiego miasta tuż za granicą, by dostać się na zabieg do polskiego lekarza, który pracuje w Niemczech od ponad 35 lat. Ania, 30-letnia kobieta, która ukrywa się pod pseudonimem, dostała poradę od swojego ginekologa o możliwości poddania się zabiegowi w klinice w Prenzlau. Ania została sfotografowana przez @kasia_strek, fotografkę działającą w Polsce i Francji, której zdjęcia są częścią rocznego projektu dokumentującego stan zdrowia reprodukcyjnego kobiet w Polsce

Reakcje internautów

Post magazynu bardzo szybko zdobył w mediach ogromną popularność – polubiło go ponad 30 tys. osób, a skomentowało blisko 700. Reakcje internautów, jak w przypadku wielu kontrowersyjnych tematów, były bardzo podzielone. Niektórzy uznali, że portal nie pokazał całej prawdy. Inni z kolei wyrazili przerażenie podejściem Polaków do tematu aborcji.

A Ty zgadzasz się z przedstawionym w magazynie opisem?

Może Cię zainteresować