×

Masz czworonożnego pupila? Musisz zapłacić za niego podatek!

Podatek od psa
Pixabay

To nie żart, choć tak się wydaje! Pamiętajcie, że was psiak także płaci podatki! Co prawda waszym portfelem, ale jednak, i wysokość stawki może zaskoczyć.

Nowa opłata?

Wbrew pozorom to nie jest nowa opłata. Podatek od posiadania psa wprowadzono już w 1991 roku i w przeciwieństwie do podatków, kwotę może ustalić gmina. Tegoroczna opłata wynosi 125,40 zł i jest o dwa złote wyższa niż w roku 2019. Jeśli nasz pupil jest malutki i urodził się w drugiej  połowie roku, to będzie go obowiązywać tylko połowa tej kwoty. Daninę za psiaka uiszczamy na rzecz gminy.

Podatek od psa w polskich miastach

Kwoty na terenie całego kraju mogą się znacząco różnić. Z reguły to małe gminy i miejscowości pobierają wyższe opłaty. W Krakowie przykładowo należy liczyć się z wydatkiem 36 złotych. W Szczecinie za posiadanie psa zapłacimy 50 zł, a w Rudzie Śląskiej psiak trochę nas będzie kosztował– aż 68 złotych. Przypominamy, że opłata jest roczna! Niektóre gminy stosują specjalne ulgi za zachipowane i wykastrowane psy. W Krakowie posiadanie takiego zwierzaka powoduje, że jesteśmy zwolnieni z opłaty.

Podatek od psa

Pixabay

Kto jest zwolniony?

Nie wszyscy jednak są zobowiązani do opłacania kwestii posiadania psa. Zwolnione są pewne osoby, które nie muszą przejmować się tym podatkiem: 

  • Osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
  • rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego, osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiadania jednego psa),
  • personel dyplomatyczny i urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).

Podatku nie muszą się obawiać właściciele wszelkich innych zwierząt domowych, bowiem dotyczy tylko psów. Zapłaciliście już? ?

Źródła: tvn24bis.pl, finanse.wp.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Może Cię zainteresować

zamknij