×

Masz czworonożnego pupila? Musisz zapłacić za niego podatek!

To nie żart, choć tak się wydaje! Pamiętajcie, że was psiak także płaci podatki! Co prawda waszym portfelem, ale jednak, i wysokość stawki może zaskoczyć.

Nowa opłata?

Wbrew pozorom to nie jest nowa opłata. Podatek od posiadania psa wprowadzono już w 1991 roku i w przeciwieństwie do podatków, kwotę może ustalić gmina. Tegoroczna opłata wynosi 125,40 zł i jest o dwa złote wyższa niż w roku 2019. Jeśli nasz pupil jest malutki i urodził się w drugiej  połowie roku, to będzie go obowiązywać tylko połowa tej kwoty. Daninę za psiaka uiszczamy na rzecz gminy.

Podatek od psa w polskich miastach

Kwoty na terenie całego kraju mogą się znacząco różnić. Z reguły to małe gminy i miejscowości pobierają wyższe opłaty. W Krakowie przykładowo należy liczyć się z wydatkiem 36 złotych. W Szczecinie za posiadanie psa zapłacimy 50 zł, a w Rudzie Śląskiej psiak trochę nas będzie kosztował– aż 68 złotych. Przypominamy, że opłata jest roczna! Niektóre gminy stosują specjalne ulgi za zachipowane i wykastrowane psy. W Krakowie posiadanie takiego zwierzaka powoduje, że jesteśmy zwolnieni z opłaty.

Kto jest zwolniony?

Nie wszyscy jednak są zobowiązani do opłacania kwestii posiadania psa. Zwolnione są pewne osoby, które nie muszą przejmować się tym podatkiem: 

  • Osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
  • rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego, osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiadania jednego psa),
  • personel dyplomatyczny i urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).

Podatku nie muszą się obawiać właściciele wszelkich innych zwierząt domowych, bowiem dotyczy tylko psów. Zapłaciliście już? ?

Źródła: tvn24bis.pl, finanse.wp.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Polecane

Może Cię zainteresować