×

Za taki prezent świąteczny możesz zapłacić karę. Dlatego lepiej wiedzieć kilka rzeczy

W październiku 2022 r. weszły w życie nowe zmiany, według których będziemy musieli zapłacić podatek od prezentów. Jego wysokość zależna będzie od wartości podarunku. Dlatego obdarowany musi mieć na uwadze, że za hojny prezent będzie musiał rozliczyć się z fiskusem.

Podatek od prezentów

Nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia obdarowujemy się prezentami. Te kosztowniejsze pojawiają się zdecydowanie częściej na ślubach i komuniach. Jednak niektórzy i pod choinka mogą znaleźć hojniejszy podarek. Fiskus coraz uważniej pilnuje zasad dotyczących darowizny. Mianowicie 13 października weszło w życie nowe rozporządzenie ministra finansów.

W październiku 2022 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów, w którym pojawiły się zmiany dotyczące wartości darowizn, progów dochodowych oraz stawek podatków, jakie trzeba zapłacić przy przekroczeniu określonej kwoty

– możemy przeczytać na stronie biznesinfo.pl.

Z jednej strony zmiany są korzystne dla podatników, ponieważ zwiększyła się wartość darowizn, od których nie trzeba opłacać podatku. Jednak z drugiej strony zwiększyły się stawki podatku, które trzeba zapłacić, gdy przekroczymy dany próg.

W prawie podatkowym nabywcy darowizny podzieleni są na trzy grupy:

  • I grupa podatkowa, np. rodzice, dziadkowie czy też dzieci – 10 434 zł,
  • II grupa podatkowa, np. ciotki czy wujkowie – 7 878 zł,
  • III grupa podatkowa: osoby całkowicie niespokrewnione, np. przyjaciele – 5 308 zł.

Dodatkowo od prezentów o niższej wartości również należy zapłacić podatek. Ma to miejsce wtedy, kiedy suma prezentów od danej osoby przez ostatnie pięć lat jest przekroczona.

pixabay

pixabay

Czy można uniknąć odprowadzenie podatku od kwoty, którą się otrzymało?

Tymczasem można uniknąć płacenia podatku od nadwyżki tylko i wyłącznie w I grupie podatkowej. Obdarowany musi spełnić określone warunki. Po pierwsze powinien powiadomić urząd skarbowy o otrzymanej darowiźnie w ciągu 6 miesięcy od otrzymania danej kwoty. Po drugie wymagane jest jej odpowiednie udokumentowanie.

Piotr Juszczyk Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w rozmowie ze „Strefą Biznesu” wytłumaczył tę zależność na przykładzie:

Przekazanie, np. przez mamę, 20 tys. zł w gotówce swojemu dziecku… nie spełni tego warunku! W związku z tym obdarowane dziecko będzie miało obowiązek opodatkowania kwoty darowizny ponad limit, nawet jeśli zgłosi ją organom skarbowym w terminie

Jeśli jednak obdarowany nie zgłosi darowizny, to zapłaci wyższy podatek według karnej stawki 20% w przypadku kontroli fiskusa.

Prezenty z pracy

Jeżeli chodzi o prezent od szefa, również może być opodatkowany, jednak zależy on od źródła finansowania. W przypadku gdy pracodawca sfinansował go z środków obrotowych firmy to musi doliczyć wartość podarunku do opodatkowania. Natomiast jeśli wykorzystał pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych o wartości poniżej 2 tyś. złotych to są one zwolnione z podatku dochodowego.

W rzeczywistości w przeważającej ilości przypadków, nie musimy się martwić kwestia podatków od prezentów świątecznych, chyba że mamy hojnych krewnych. Jednak zdarzają się wyjątki, dlatego lepiej o tym wiedzieć.

Źródła: www.o2.pl, podatki.gazetaprawna.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), pixabay

Może Cię zainteresować