×

Ich narodziny zostały uznane za cud medyczny. To co później je spotkało, łamie serce…

Narodziny dziecka to ogromne święto i prawdziwy cud dla jego rodziców. Cudem medycznym w 1934 roku określono również narodziny jednojajowych sióstr Dionne. Dziewczynki były pierwszymi znanymi na świecie pięcioraczkami, które przeżyły okres niemowlęcy.

Niestety ich dzieciństwo nie było szczęśliwe. Dzieci, rozdzielone z rodziną i wychowane w izolacji przed światem, stały się znaną „marką”. Dziewczynki przez pierwszych 8 lat swojego życia dorastały na farmie Dafoe, która została przerobiona na miniszpital. Siostry znajdowały się pod ciągłą obserwacją naukowców i lekarzy. Co więcej, ich życie śledziło tysiące turystów…

Niestety wydarzenia te miały tragiczny wpływ na życie znanych sióstr Dionne. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Pięcioraczki Dionne urodziły się 28 maja 1934 roku w północnej części prowincji Ontario w Kanadzie.

1

Siostry – Yvonne, Annette, Cecile, Emilie i Marie – były pierwszymi znanymi na świecie pięcioraczkami, które przeżyły okres niemowlęcy.

Rodzicami dziewczynek byli: Oliva i Elzire Dionne. Małżeństwo doczekało się 13 dzieci.

2

Tuż po urodzeniu, dziewczynki Dionne zostały uznane za cud medyczny.

W 1930 roku, wielokrotne porody, zwłaszcza na taką skalę, były praktycznie niespotykane. Pięcioraczki, poczęte w naturalny sposób i urodzone przedwcześnie, bez poważnych powikłań, zadziwiły zarówno środowisko medyczne, jak i media.

3

Cudowne narodziny dziewczynek miały poważne konsekwencje. Dzieci wychowano z dala od rodziców i reszty rodzeństwa, Z czasem stały się prawdziwą „marką”, na której można było dobrze zarobić.

Życie sióstr zamieniło się w jeden wielki spektakl. Każdy ich krok był uważnie śledzony. Nie brakowało również osób, które chciały zobaczyć na własne oczy jak wyglądają cudowne pięcioraczki.

4

Dziewczynki szybko stały się popularną atrakcją turystyczną, na której rząd kanadyjski zarobił ogromne pieniądze.

5

I choć z pozoru mogło się wydawać, że dziewczynki mają wszystko (drogie ubrania, zabawki, opiekę medyczną), tak naprawdę żyły w izolacji od świata.

6

Z upływem czasu, dziewczynki zaczęły brać udział w spotkaniach z dygnitarzami i celebrytami. Spotkały się nawet z królową Anglii –  Elżbietą II. Sławne pięcioraczki pojawiły się również w reklamach.

7

Kiedy siostry miały 9 lat, ponownie zamieszkały ze swoimi rodzicami.

Niestety, nigdy nie nawiązały ciepłych relacji z bliskimi, którzy traktowali je jak „maszynki do pieniędzy”.  Co więcej, były maltretowane.

8

W 1952 roku, w wieku 18 lat, wszystkie siostry opuściły rodzinny dom i ucięły kontakty z większością swojej rodziny.

Następnie zaczęły unikać mediów i próbowały ułożyć sobie życie.

9

Émile Dionne została zakonnicą. Zmarła w 1954 roku, mając 20 lat, z powodu epilepsji. Marie Dionne odeszła 16 lat później, przez zakrzep mózgu. Pozostałe trzy siostry w latach 90, ponownie zamieszkały razem.

10

W 1997 roku, po narodzinach siedmioraczków McCaughey, siostry napisały do ich rodziców, aby nie wychowywali swoich pociech w świetle reflektorów. Kobiety pisały:

„Jeśli ten list zmieni bieg wydarzeń dla tych noworodków, to być może nasze życie będzie czemuś służyć.”

11

W 1998 roku trzy siostry otrzymały rekompensatę od rządu Ontario, za poniesione straty moralne.

Yvonne zmarła kilka lat później, a Annette i Cécile niedawno świętowały z okazji 82. urodziny. Oczywiście siostry obchodziły ten dzień bez rozgłosu.

12

Polecane

Może Cię zainteresować