×

Badanie USG pokazuje, co dzieje się z dzieckiem, kiedy kobieta w ciąży pali papierosa

Nowa technologia ultradźwiękowa w wysokiej rozdzielczości 4-D umożliwia lekarzom, aby zobaczyć dokładnie, jak palenie papierosów w ciąży wpływa na dziecko w łonie matki. Jeszcze kilka lat temu lekarze mogli spekulować na ten temat, a dziś zdjęcia dokładnie pokazują, że między 24. a 36. tygodniem ciąży nikotyna wywołuje silne reakcje.

W 2015 roku w czasopiśmie Acta Paediatric opublikowano badania przeprowadzone na grupie 20 kobiet w ciąży. Cztery z nich paliły średnio koło 14 papierosów dziennie, a 16 nie paliło w ogóle.

Każda z tych kobiet przechodziła badania ultrasonograficzne przez 3 miesiące. Wyniki były szokujące. Dzieci, których matki paliły, widać było, że są zestresowane i wykrzywiają usta. Lekarze wywnioskowali, że ma to związek z ośrodkowym układem nerwowym, który nie rozwija się w tym samym tempie, co u kobiet niepalących. Dzieci kobiet niepalących miały spokojny wyraz twarzy i wyglądały na odprężone.

Ruchy twarzy różnią się znacznie między dziećmi. Widać, jak bardzo im przeszkadza to, że matki palą. Nasze wyniki jasno pokazują, że papierosy nie wpływają dobrze na rozwój płodu, a w konsekwencji mogą doprowadzić do tego, że dziecko będzie miało problemy z pamięcią i nauką oraz z emocjami. Ponadto może to doprowadzić do wielu innych komplikacji szkodliwych dla poprawnego przebiegu ciąży.

Dr Nadja Reissland z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Durham jest przekonana o tym, że ciężarne kobiety powinny unikać palenia. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom palenie w czasie ciąży może:

  • zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu
  • być przyczyna niskiej masy urodzeniowej dziecka
  • spowodować uszkodzenie tkanki w płucach i mózgu
  • nie dostarczać dziecko wystarczającej ilości tlenu

Czy nadal uważacie, że papierosy są potrzebne Twojemu dziecku?

Może Cię zainteresować