×

IMGW wydało ostrzeżenie dla 5 województw! Sytuacja na drogach może być bardzo niebezpieczna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dla nas dobrych wieści. Specjaliści od prognozy pogody wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z występowaniem wyjątkowo gęstych mgieł w kilku województwach.

Niebezpiecznie na drogach

Kierowcy powinni wykazać się na drogach szczególną ostrożnością. Zwłaszcza mieszkańcy województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. IMGW podaje, że od wczorajszej nocy utrzymują się gęste mgły, ograniczające widoczność do zaledwie 200 m. Niska temperatura sprawia, że mgły zamarzają, tworząc na jezdni gołoledź.

Zjawisko utrzymywało się przez cały dzień. IMGW przewiduje, że podobne warunki będą się występować w kolejnych dniach. Ze względu na znaczne zagrożenie dla zdrowia i życia, zalecane jest zachowanie ostrożności oraz śledzenie komunikatów o pogodzie.

Prognozy na piątek

Na terenie całego kraju występowało dzisiaj zachmurzenie małe bądź umiarkowane. Temperatura nie przekraczała 3 st. C na północnym-wschodzie Polski i w rejonach podgórskich. Na zachodzie od rana wiał słaby wiatr, który po południu zaczął się wzmagać do umiarkowanego lub nawet porywistego. Nad morzem sporadycznie odnotowano silne podmuchy wiatru. W Karpatach i w Sudetach wiatr wieje z prędkością do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie mniejsze. W godzinach porannych na krańcach zachodnich Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim wystąpią lekkie opady deszczu. Lokalnie na południu Polski spodziewane są mgły ograniczające widzialność nawet do 100 metrów. Temperatura minimalna wyniesie -2 st. C na południu kraju i w kotlinach sudeckich. W centrum spodziewany jest 1 st. C. Na pobrzeżu i na północnym zachodzie 2 st.C. Na Pogórzu Karpackim i Podhalu temperatura wyniesie pomiędzy -6 st. C, a -3 st. C.  W kotlinach karpackich temperatura może wynieść do -9 st. C.

Prognozy na sobotę

W sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. W pozostałych częściach Polski ilość chmur będzie stopniowo wzrastać od strony zachodniej. Wystąpią opady deszczu.

O poranku na południu kraju w dolinie Wisły będą występować zanikające mgły, które znacznie ograniczą widoczność – nawet do 100 m. Maksymalna temperatura wyniesie od 3 st. C na Suwalszczyźnie i w kotlinach sudeckich do aż 7 st. C w rejonie Pomorza Zachodniego i Przemyśla. Wiatr będzie umiarkowany.

Na zachodzie i Pomorzu mogą przydarzyć się porywiste podmuchy o kierunkach: południowym i zachodnio-południowym. W Karpatach wiatr może wiać z prędkością do 65 km/h, w Sudetach nawet do 90 km/h.

Powstawaniu gęstej mgły sprzyja trwający okres grzewczy. Dym, zmieszany z wilgotnym powietrzem powoduje narastanie mgły, a na południu kraju potęguje zjawisko smogu…

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: Wikimedia (miniatura wpisu), Imgur.com, Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować