×

Obawy prezesa Pfizera. Zdradza fatalne rokowania w związku z COVID-19

Obawy prezesa Pfizera, Alberta Bourla, w związku z pandemią COVID-19 budzą niepokój. Zwierzchnik koncernu farmaceutycznego wyraził lęk, że wirus SARS-CoV-2 zostanie z nami na lata. Odniósł się również do kolejnej dawki szczepionki i wariantu Omikron, który w ostatnich tygodniach sieje postrach na całym świecie.

Obawy prezesa Pfizera dotyczące COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się po całym świecie, w związku z czym zapanowanie nad nim, a tym bardziej zwalczenie go raz na zawsze, jest piekielnie trudne. Uwagę na to zwrócił szef koncernu Pfizer Albert Bourla. Zwierzchnik firmy farmaceutycznej widzie jednak światełko w tunelu. Daje nadzieję, że w przyszłości nie będą już wprowadzane liczne obostrzenia z powodu wirusa, a leczenie będzie skuteczniejsze. Według prezesa Pfizera szczep Omikron może być ostatnim wariantem, który wywoła falę zakażeń, za którą idzie konieczność wprowadzania ograniczeń.

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci

Albert Bourla zapewniał, że szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna i bezpieczna również dla dzieci. Przypomnijmy, że w Polsce po 5. miesiącach od przyjęcia pełnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osoby powyżej 18 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą. Ponadto dzieci, które skończyły 12. rok życia, mogą się szczepić od 7 czerwca. Od 14 grudnia rodzice mają również możliwość zarejestrowania na szczepienie dzieci, które skończyły 5 lat, a jeszcze nie miały 12. urodzin. Szczepienia tej grupy ruszyły 16 grudnia 2021 roku.

Czwarta dawka szczepionki i strategia walki z wirusem

Czy już wkrótce pojawi się możliwość przyjęcia kolejnej, czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19? Albert Bourla nie jest przekonany co do potrzeby aplikowania jej wszystkim chętnym. Prezes Pfizera uważa, iż wciąż jest za wcześnie na podjęcie takiej decyzji. Decyzji, która wymaga zebrania dodatkowych danych. Skoro nie czwarta dawka, to co? Pfizer przygotowuje już plan inwestycji we Francji w ramach walki z wirusem o wartości 520 mln euro. Ponadto Pfizer nawiązał współprace z francuską grupą Novasep. Wspólnie mają pracować nad lekiem, który miałby zwalczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Rokowania Światowej Organizacji Zdrowia

Jak na przyszłość patrzy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)? Dyrektor WHO do spraw sytuacji kryzysowych, dr Mike Ryan, uważa, że ostra faza pandemii może zakończyć się w 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu zwalczymy wirusa raz na zawsze. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzega natomiast przed ogromną falą zakażeń, którą mogą wywołać bardzo zaraźliwe warianty Delta i Omikron. Z tego tytułu Ghebreyesus apeluje o równomierną dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19.

Źródła: www.reuters.com, www.bfmtv.com, www.pap.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować