×

Noworodek znaleziony w oknie życia. Trafił do szpitala

Noworodek znaleziony w oknie życia w miejscowości Wieluń. Nie jest prowadzone żadne postępowanie wobec rodziców, stan dziecka oceniono jako dobry.

Noworodek znaleziony w oknie życia

Maleństwo znaleziono 17 września, jednakże dopiero 4 dni później Katolicka Agencja Informacyjna podała tę informację szerzej.  Rzeczniczka wieluńskiej policji st. asp. Katarzyna Grela przekazała, iż otrzymali zgłoszenie na temat noworodka po godz. 4 nad ranem. Była to dziewczynka, która od razu trafiła do szpitala. Obok malucha znaleziono także torbę z rzeczami do opieki nad dzieckiem.

fakty

Tam lekarze ocenili jej stan na dobry i jest obecnie pod obserwacją. Mundurowi nie prowadzą żadnej sprawy wobec rodziców, bo zgodnie z obowiązującym prawem za pozostawienie dziecka w oknie życia nie grożą żadne konsekwencje. Mimo to rodzice mają 6 tygodni na zmianę decyzji i odebranie swojego dziecka.

Okno życia w Wielunie działa od 11 lat

Inicjatywa okien życia powstała z ramienia Kościoła Katolickiego. To w Wielunie powstało w 2010 roku w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pod wezwaniem św. Antoniego w Wieluniu. Pierwsze maleństwo przyniesiono tam w czerwcu 2018 roku. Kolejne trafiło tam w grudniu 2019 roku. Obojgu znaleziono nowy dom i kochającą rodzinę zastępczą.

Noworodek znaleziony w oknie życia
Imgur

W całej Polsce jest ponad 69 okien życia rozsianych po terenie wszystkich województw. Co intrygujące, zwyczaj ten jest bardzo stary — zapiski historyczne wskazują, że pierwsza taka inicjatywa powstała w 1198 roku. Znajduje się ona w Rzymie przy III szpitalu Ducha Świętego.

Źródła: www.fakt.pl, pl.wikipedia.org
Fotografie:

Może Cię zainteresować