×

Trwają poszukiwania matki noworodka znalezionego w sortowni śmieci. Dziecko zostanie pochowane

17 grudnia w sortowni śmieci jeden z pracowników natrafił na ciało martwego noworodka. Dziecko znajdowało się w torbie. Jak udało się ustalić w chwili narodzin było żywe.

Noworodek w sortowni śmieci

Martwy noworodek został znaleziony w sortowni śmieci w Płońsku (województwo mazowieckie) 17 grudnia. Ustalono, że ciało dziecka musiało zostać przywiezione w jednym z 15 kontenerów wypełnionych odpadami. Tego dnia na wysypisko przetransportowano aż 14 kontenerów z Płońska i jeden spoza miasta. Lekarz położnik ustalił, że poród miał miejsce w 30 tygodniu ciąży, czyli w siódmym miesiącu, a dziecko urodziło się żywe. Przeprowadzono sekcję zwłok, która potwierdziła, że chłopiec zmarł z powodu masywnego urazu głowy. Żył zaledwie dwie godziny. Pomimo dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę w Płońsku, nie udało się ustalić kim była matka. Zgodnie z artykułem 149. Kodeksu karnego, poszukiwanej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

art. 149 Kodeksu karnego, który mówi, że matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Na razie nie jest możliwy pochówek dziecka, ponieważ nie posiada ono aktu urodzenia. Zgodnie z polskim prawem nie można pochować dziecka, które urodziło się żywe, jeśli nie posiada aktu urodzenia. Tym samym, konieczna była interwencja sądu.

Procedura pochówku

Ze względu na fakt, że dziecko urodziło się żywe, w pierwszej kolejności Urząd Stanu Cywilnego jest zobowiązany wystawić akt urodzenia. W tym celu, sąd musiał wydać decyzję w tej sprawie oraz nadać imię i nazwisko noworodkowi. Jak wyjaśniła prokurator rejonowa w Płońsku, Ewa Ambroziak procedury są w toku.

Gdy decyzja ta uprawomocni się, wystąpimy do Urzędu Stanu Cywilnego o sporządzenie aktu urodzenia, a także aktu zgonu. Wtedy też będzie można zająć się pochówkiem tego dziecka.

Przewiduje się, że działania sądu potrwają co najmniej do połowy marca. Pogrzebem zajmą się jednostki samorządowe Płońska. Komenda Powiatowa Policji w Płońsku zaapelowała do osób mogących mieć wiedzę o matce noworodka, aby pomogły w ustaleniu jej danych. Nie można wykluczyć, że poszukiwana pochodzi spoza powiatu płońskiego.

noworodek w sortowni śmieci 2
Twitter

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com, maps.google.com

Może Cię zainteresować

zamknij