×

Nowe zalecenia WHO w związku z transmisją powietrzną koronawirusa

Nowe zalecenia WHO mają na celu zwiększyć ochronę przed koronawirusem. Coraz więcej badań wskazuje na to, że SARS-CoV-2 przenosi się również drogą powietrzną. Co w takim razie należy wiedzieć?

Koronawirus w powietrzu

Badania ponad 200 naukowców wykazały, że koronawirus rozprzestrzenia się w powietrzu. W związku z tym wezwali oni Światową Organizację Zdrowia do zmodyfikowania niektórych środków podjętych w celu powstrzymania pandemii.

W liście opublikowanym w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases dwaj naukowcy z Australii i Stanów Zjednoczonych stwierdzili, iż:

Ponad wszelką uzasadnioną wątpliwość, wirusy są uwalniane podczas wydechu, rozmawiając i kaszląc w mikrokropelkach na tyle małych, aby pozostawać w powietrzu.

Obawiamy się, że brak odpowiedniego rozpoznania ryzyka przenoszenia COVID-19 w powietrzu oraz brak jasnych zaleceń dotyczących środków kontroli w stosunku do wirusa w powietrzu będzie miało znaczące konsekwencje. Ludzie mogą myśleć, że są w pełni chronieni przez przestrzeganie obecnych zaleceń, ale w rzeczywistości potrzebne są dodatkowe interwencje w kwestii powietrza, którym oddychają.

Jak podaje PAP, eksperci z WHO postanowili przychylić się do apelu naukowców. W oficjalnym oświadczeniu podkreślają, że:

Konieczne jest jak najszybsze zbadanie takiej możliwości i dokonanie oceny, jak znacząca jest jej rola w transmisji COVID-19.

Zwrócili oni również uwagę na to, że w zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeniach (np. restauracje, kluby fitness, itp.) drogą powietrzną mogą być roznoszone mikroskopijne aerozole (nie przekraczające 5 mikronów), które zawierają koronawirusy. Chory może je przekazywać dalej podczas rozmowy, czy wysiłku fizycznego.

Nowe zalecenia WHO

W związku z badaniami naukowców, Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia. Według WHO powinniśmy:

  • w miarę możliwości unikać zatłoczonych miejsc,
  • często wietrzyć pomieszczenia zamknięte,
  • nosić maseczki ochronne,
  • zwiększyć dystans od innych osób.

Prof. Jose Jimenez z University of Colorado jest jednym z 239 badaczy, którzy apelowali do WHO o wydanie nowych zaleceń. Jak powiedział Agencji Reuters:

To krok we właściwym kierunku.

Międzynarodową grupę badaczy poparł prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA. Według niego, nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych dotyczących transmisji powietrznej koronawirusa. Jednak warto już podjąć odpowiednie kroki w tej sprawie.

Od wielu lat podejrzewa się, że drogą powietrzną mogą być roznoszone także inne choroby zakaźne, takie jak odra czy gruźlica. Są one wywoływane przez wysoce zakaźne patogeny, które w powietrzu mogą utrzymywać się wiele godzin. Podobnie może być w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Źródła: www.tvp.info, www.who.int, zeenews.india.com
Fotografie: twtter.com (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować