×

Nowe zalecenia WHO w związku z transmisją powietrzną koronawirusa

Nowe zalecenia WHO mają na celu zwiększyć ochronę przed koronawirusem. Coraz więcej badań wskazuje na to, że SARS-CoV-2 przenosi się również drogą powietrzną. Co w takim razie należy wiedzieć?

Reklama

Koronawirus w powietrzu

Badania ponad 200 naukowców wykazały, że koronawirus rozprzestrzenia się w powietrzu. W związku z tym wezwali oni Światową Organizację Zdrowia do zmodyfikowania niektórych środków podjętych w celu powstrzymania pandemii.

W liście opublikowanym w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases dwaj naukowcy z Australii i Stanów Zjednoczonych stwierdzili, iż:

Reklama

Ponad wszelką uzasadnioną wątpliwość, wirusy są uwalniane podczas wydechu, rozmawiając i kaszląc w mikrokropelkach na tyle małych, aby pozostawać w powietrzu.

Obawiamy się, że brak odpowiedniego rozpoznania ryzyka przenoszenia COVID-19 w powietrzu oraz brak jasnych zaleceń dotyczących środków kontroli w stosunku do wirusa w powietrzu będzie miało znaczące konsekwencje. Ludzie mogą myśleć, że są w pełni chronieni przez przestrzeganie obecnych zaleceń, ale w rzeczywistości potrzebne są dodatkowe interwencje w kwestii powietrza, którym oddychają.

Jak podaje PAP, eksperci z WHO postanowili przychylić się do apelu naukowców. W oficjalnym oświadczeniu podkreślają, że:

Konieczne jest jak najszybsze zbadanie takiej możliwości i dokonanie oceny, jak znacząca jest jej rola w transmisji COVID-19.

Zwrócili oni również uwagę na to, że w zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeniach (np. restauracje, kluby fitness, itp.) drogą powietrzną mogą być roznoszone mikroskopijne aerozole (nie przekraczające 5 mikronów), które zawierają koronawirusy. Chory może je przekazywać dalej podczas rozmowy, czy wysiłku fizycznego.

Nowe zalecenia WHO

W związku z badaniami naukowców, Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia. Według WHO powinniśmy:

Reklama
  • w miarę możliwości unikać zatłoczonych miejsc,
  • często wietrzyć pomieszczenia zamknięte,
  • nosić maseczki ochronne,
  • zwiększyć dystans od innych osób.

Prof. Jose Jimenez z University of Colorado jest jednym z 239 badaczy, którzy apelowali do WHO o wydanie nowych zaleceń. Jak powiedział Agencji Reuters:

To krok we właściwym kierunku.

Międzynarodową grupę badaczy poparł prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA. Według niego, nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych dotyczących transmisji powietrznej koronawirusa. Jednak warto już podjąć odpowiednie kroki w tej sprawie.

Reklama

Od wielu lat podejrzewa się, że drogą powietrzną mogą być roznoszone także inne choroby zakaźne, takie jak odra czy gruźlica. Są one wywoływane przez wysoce zakaźne patogeny, które w powietrzu mogą utrzymywać się wiele godzin. Podobnie może być w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Źródła: www.tvp.info, www.who.int, zeenews.india.com
Fotografie: twtter.com (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Może Cię zainteresować