×

Nowe przepisy od 1 lipca. Sprawdź, co się zmieni w ruchu drogowym

Nowe przepisy od 1 lipca 2020. Dotyczą one ruchu drogowego. Obecnie pracuje nad nimi Ministerstwo Infrastruktury. Dużo łatwiej będzie można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości, zwiększą się także uprawnienia pieszych. Sprawdź, co się zmieni już za półtora miesiąca.

Pierwszeństwo pieszego na pasach

Polska średnia wynosi 76 ofiar wypadków drogowych na każdy milion mieszkańców. Średnia unijna to 46 ofiar na milion. Polscy ustawodawcy mają więc spore pole do popisu jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Jednym z głównych postulatów, dyskutowanych zresztą od lat, jest zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych.  W myśl planowanych przepisów, kierowca musiałby przepuścić pieszego nie tylko wtedy, gdy stoi już na przejściu, lecz nawet wtedy, gdy się do niego zbliża i językiem ciała sugeruje zamiar przejścia przez jezdnię.

Projekt nie przypadł do gustu kierowcom, którzy zwracają uwagę na to, że piesi nie robią nic, by stać się lepiej widocznymi na drodze. Po drugie, co już brzmi nieco humorystycznie, kierowcy podają przykład osób, które po prostu zagadają się w pobliżu pasów i wtedy trzeba będzie czekać na koniec konwersacji, żeby sprawdzić, czy któryś w rozmówców zdecyduje się przejść przez jednię.

Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym

Póki co stracić prawo jazdy na trzy miesiące można za przekroczenie o 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym. Według planu, restrykcje te mają zostać rozciągnięte na tereny niezabudowane. Prawo jazdy tracił, według dotychczasowych przepisów, także kierowca, który na autostradzie gnał z prędkością większą niż 190 km/h.

Nowe przepisy prawa drogowego zakładają ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia. To oznacza, że nie będzie już można poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h w godzinach między 23.00 a 5.00. W tych godzinach także będzie obowiązywała prędkość do 50 km/h.

Nowe przepisy od 1 lipca

O wiele łatwiej niż dotąd będzie stracić prawo jazdy. Jeśli większość posłów opowie się za proponowanymi zmianami, a wszystko na to wskazuje, od 1 lipca policjant będzie mógł zatrzymać kierowcy praco jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h nie tylko w obszarze zabudowanym, lecz także poza nim.

Jak ujawnił wiceminister Rafał Weber, obecnie projekt nowelizacji ustawy o prawie drogowym jest na ostatnim etapie konsultacji międzyresortowych oraz publicznych. Uczestniczące w konsultacjach instytucje, organizacje i stowarzyszenia, a także osoby fizyczne zgłosiły, jak dotąd ponad 60 propozycji i uwag:

Epidemia nie spowolniła naszych prac. Większy wpływ na nie miała ilość różnego rodzaju uwag i propozycji, które do nas spłynęły. Musieliśmy je wszystkie przeanalizować, przygotować odpowiedzi, a jeśli były zasadnie to nanieść poprawki i zmiany. Takich przypadków było kilka. To spowodowało, że czas prac nad ustawą nieco się wydłużył, ale mam nadzieję, że jeszcze w maju będzie ona omawiana w Sejmie.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.motofakty.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij