×

Nowe obostrzenia na Wszystkich Świętych? Minister zdrowia jasno postawił sprawę

W związku z postępującą drugą falą koronawirusa wiele osób zastanawia się, czy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia na Wszystkich Świętych. Do tej kwestii odniósł się Adam Niedzielski.

Surowe egzekwowanie prawa

Dzisiaj (6 października) odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której obecny był także Komendant Główny Policji, Jarosław Szymczyk. Zapowiedział on surowe konsekwencje ze strony policji wobec osób, które nie stosują się do wprowadzonych obostrzeń. Przede wszystkim chodzi o noszenie maseczki w miejscach publicznych.

Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić do kwestii zasłaniania ust i nosa.

– zapowiedział Szymczyk.

W trakcie konferencji przekazano najważniejsze informacje odnośnie nowych restrykcji. Wśród nich są m.in.:

  • możliwość chodzenia bez maseczki tylko i wyłącznie z zaświadczeniem od lekarza;
  • surowe kary wobec osób nienoszących maseczek tam, gdzie są one wymagane;
  • obowiązkowe zakrywanie nosa i ust w żółtej strefie;
  • zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki.

Nowe obostrzenia na Wszystkich Świętych?

Minister zdrowia przez jednego z dziennikarzy został zapytany o sytuację na cmentarzach, m.in. podczas zbliżającego się Święta Zmarłych. Czy na ten czas cmentarze pozostaną otwarte dla wizytujących i czy w ich obrębie obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia?

W tej chwili, jeżeli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i jest on niezależny od strefy.

Jednocześnie Adam Niedzielski rozważa możliwość nagłośnienia tej informacji, aby obywatele wiedzieli, czy mogą udać się na cmentarz:

Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony – rozmawialiśmy też na ten temat z komendantem (Jarosławem Szymczykiem – red.) – i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji.

Dzisiaj (6 października) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 2 236 osobach zakażonych koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 58 chorych, najwięcej od początku epidemii.

Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 104 316 osób, zmarło 2 717 z nich.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.rmf24.pl, www.gazetaprawna.pl, www.tvp.info
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij