×

Tylko w jednej sytuacji można a nawet trzeba ściągnąć maseczkę z twarzy na ulicy

Noszenie maseczki ochronnej. Od dzisiaj (16.04) obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Maseczki mają pomóc w walce z koronawirusem i powstrzymać rozprzestrzenianie się tego wirusa. Gdzie w takim razie trzeba je nosić i kiedy należy zdjąć?

Noszenie maseczki ochronnej

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 16.04.2020 roku. Zgodnie z nim, każda osoba przebywająca na terenie Polski, ma obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Ma to powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w maseczki wielokrotnego użytku, które można z powodzeniem dezynfekować po każdym zdjęciu. Należy jednak wiedzieć, jak odpowiednio prać maseczki wielorazowe.

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Z projektu rozporządzenia wynika, że usta i nos należy zasłaniać w miejscach ogólnodostępnych takich jak:

 • drogi i place,
 • sklepy i targowiska,
 • urzędy, banki, sądy,
 • zakłady pracy,
 • kościoły,
 • placówki oświatowe i wychowawcze,
 • tereny leśne,
 • obiekty zdrowotne, pomocy społecznej i socjalnej,
 • gastronomia i inne usługi,
 • dworce oraz wszelki transport pasażerski,
 • na terenie nieruchomości wspólnych.

Kto nie musi zakładać maseczki?

Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są dzieci do lat 4, a także osoby w stanie zdrowia nie pozwalającym na noszenie maseczki. Ponadto do tej grupy zaliczają się także: żołnierze, księża (podczas sprawowania liturgii) i kierowcy zawodowi.

Polacy najczęściej pytają o to, czy muszą zakładać maski w samochodzie lub czy twarz ma być zakryta również w miejscu pracy? Na te pytania odpowiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Tam gdzie spędzamy czas z rodziną, jedziemy wspólnie samochodem, to maseczki czy potrzeby zasłaniania twarzy nie trzeba będzie. W miejscu pracy, jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne, tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę

Kiedy należy zdjąć maseczkę?

W pewnym sytuacjach mamy obowiązek zdjąć maseczkę. Może nam to nakazać jedynie policjant albo osoba, która ma prawo nas legitymować. Jest to koniecznie do ustalenia tożsamości danej osoby.

Za brak maseczki ochronnej w miejscach publicznych należy liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Policjanci mogą wystawiać na podstawie Kodeksu wykroczeń mandaty do 500 zł, a sanepid nawet kilkutysięczne kary administracyjne.

Zakrywanie twarzy

Obowiązek noszenia maseczki ochronnej ma przygotować nas do „odmrożenia gospodarki”. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej mają zostać poluzowane niektóre obostrzenia.

W sklepach będzie mogło przebywać więcej klientów, stopniowo mają otwierać się także lokale usługowe (fryzjerzy, kosmetyczki, itd.). Rząd chce też znieść zakaz wstępu do lasów i parków.

Źródła: zdrowie.wprost.pl, gk24.pl, dziennikbaltycki.pl

Może Cię zainteresować

zamknij