×

Posmarowała ciało olejkiem i wyszła na słońce. Nie spodziewała się, że przeżyje taki koszmar!

Upalny dzień, plaża, leżak albo kocyk na ogródku tuż przed domem – któż z nas nie lubi od czasu do czasu trochę poleniuchować i się poopalać? Niestety, nie każdy ma świadomość tego, że ze słońcem nie ma żartów i czasami potrafi wyrządzić znacznie więcej złego niż dobrego, szczególnie gdy nałożymy na skórę olejek eteryczny.

Przekonała się o tym Elise Nguyen z Wisconsin, która uwielbia się opalać.

Elise Nguyen 

Elise Nguyen 

To straszne, ale tak wyglądała szyja i nadgarstki kobiety jeszcze tego samego dnia, w którym postanowiła wyjść na słońce.

Stwierdziłam, że użyję olejku pomarańczowego tuż przed zajęciami jogi, abym mogła się wyciszyć i uspokoić. Po wszystkim poszłam się opalać. – powiedziała Nguyen w wywiadzie dla BuzzFeed Health.

Niespełna 24 godziny później zaczął się horror. Dopiero gdy jej przyjaciel wspomniał, że ślady wyglądały jak oparzenia po oleju, Elise zdała sobie sprawę, co tak naprawdę przyczyniło się do stanu w jakim się znajdowała.

Do tego rodzaju oparzeń chemicznych dochodzi w momencie, gdy znajdujący się na skórze olejek cytrusowy reaguje z promieniami UV.

Nie musi być w preparacie oleju eterycznego. Mogą to być zwykłe owoce cytrusowe, takie jak: cytryna, limonka czy pomarańcza. – mówi dermatolog dr Diane Madfes.

W tym przypadku nie pomógł nawet pot, którym kobieta zalała się w trakcie zajęć jogi. Ból jakiego doświadczyła w skutek poparzeń był ogromny.

Okazuje się, że wystarczy odrobina nieuwagi i może dojść do poparzenia. Olejek utrzymuje się na skórze i może reagować z promieniami UV nawet do 12 godzin od momentu nałożenia… Oczywiście, nie obwiniam producenta. To była tylko i wyłącznie moja wina, ale praktycznie każda osoba, z którą rozmawiałam, nie miała pojęcia, że coś takiego może się wydarzyć. – napisała Nguen w jednym ze swoich postów.

Jeśli już dojdzie do takich oparzeń, Madfes sugeruje, aby zanurzyć papierowy ręcznik w misce z mlekiem i kostkami lodu, a następnie nakładać go na poparzoną powierzchnię przez 5-10 minut.

Białko zawarte w mleku jest bardzo kojące. Zaczerwienienie na ranach w ten sposób znacznie ustąpi.  – dodaje Madfes.

Następnie należy udać się do lekarza, dermatologa lub najbliższej przychodni zdrowia. W przypadku stanu zapalnego lekarz może zalecić Ci aspirynę, maści antybiotykowe lub lekarstwa dostępne na receptę.

Różne obszary ciała zaczynają goić się w różnych odstępach czasu. Twarz zaczyna wracać do zdrowia w ciągu tygodnia, szyja w ciągu około 7-10 dni, a ramiona i nogi w ciągu około 2 tygodni. Blizny jednak pozostaną na ciele znacznie dłużej. Dbaj o nie szczególnie – upewniaj się, że chronisz je przed słońcem poprzez specjalne filtry.

„Chcę, żeby ludzie wiedzieli. Nie chcę, żeby przechodzili przez to co ja. To był okropny ból, absolutnie okropny”

Wpis poszkodowanej bardzo szybko zdobył ogromną popularność w sieci. Nie wykluczone, że w ten sposób uchroniła chociaż jedną osobę przed tragicznym w skutkach opalaniem się z nałożonym na ciało olejkiem.

Może Cię zainteresować