×

IMGW alarmuje! Ten weekend będzie wyjątkowo niebezpieczny z powodu oblodzeń

W ostatnim czasie Europę stale nawiedzają niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Wszystko wskazuje na to, że takie warunki utrzymają się jeszcze długo. W nadchodzący weekend możemy się spodziewać skrajnie niebezpiecznej pogody.

Niebezpieczna pogoda w weekend

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej co rusz wydaje kolejne ostrzeżenia dotyczące niesprzyjających warunków atmosferycznych. Tym razem sytuacja jest jednak wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ w weekend mogą pojawić się rozległe oblodzenia.

Na dodatek w następne dni spodziewane jest wystąpienie silnych wiatrów w przeważającej części kraju. IMGW wydało w środę ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i części województwa mazowieckiego. 

Można się spodziewać, że wkrótce zostanie ogłoszone również ostrzeżenie dotyczące oblodzenia w województwach takich jak: warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie czy lubelskie. Przewiduje się, że w ciągu dnia wystąpią obfite opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, które pod wpływem spadku temperatury poniżej zera stopni doprowadzą do powstawania gołoledzi. Minimalna temperatura będzie się wahać w przedziale od -4 st. C do 1 st. C. Przy gruncie temperatura wyniesie pomiędzy -5 st. C, a 0 st. C.

Zimy nie będzie

Możemy się spodziewać, że w czasie weekendu temperatura w Polsce zacznie rosnąć i sięgnie nawet kilkunastu stopni. Na południu kraju może być nawet 20 stopni. Oznacza to, że tej zimy nie powinniśmy już spodziewać się śniegu. Ociepleniu będą towarzyszyć silne wiatry.

W sobotę mogą zostać ogłoszone alerty dla województw śląskiego i podkarpackiego. W rejonach podgórskich województwa śląskiego średnia prędkość wiatru może wynosić 40-55 km/h, a w porywach nawet 80 km/h. Nocą porywy będą sięgać aż 90 km/h. W obszarach podgórskich województwa podkarpackiego przewiduje się wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, który w porywach sięgnie 70 km/h. Będzie miał kierunek południowy i południowo-zachodni.

W niedzielę będzie podobnie

W niedzielę w województwie zachodniopomorskim wiatr nadal będzie silny. Mogą tam zostać wydane alarmy drugiego stopnia. W pasie nadmorskim porywy mogą sięgać aż 95 km/h.

Z kolei w województwach: pomorskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim przewiduje się alarmy pierwszego stopnia. Średnia prędkość wiatru wyniesie w tych regionach do 25-55 km/h, a w porywach do 80 km/h.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Pixabay.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować