×

Dentysta zajrzał do buzi 3-latka i przeżył szok! Od razu zapytał jego mamę czy pozwalała mu pić…?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że przekąski i słodkie napoje są nie tylko wysokokaloryczne, ale i mogą powodować problemy z zębami.

Według CDC, u 42% dzieci w wieku 2-11 lat zaobserwowano ubytki w mleczakach, a w przypadku 21% dzieci w wieku 6-11 lat problem ten dotyczył zębów stałych! W 2012 roku, The New York Times opublikował artykuł, w którym donosił, że poziom próchnicy u dzieci jest tak poważny, że dentyści często zalecają użycie znieczulenia ogólnego, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby małe dzieci przesiedziały świadomie na fotelu całą procedurę.

Skutki tych problemów mogą być bardzo srogie, o czym przekonała się ostatnio pewna mama z Nowej Zelandii. W marcu 2016 roku jej 3-letniemu synkowi usunięto 11 zębów ze względu na niezwykle wysokie spożywanie cukrów. W Appalachach, od Nowego Jorku do Alabamy, napoje bezalkoholowe, takie jak Mountain Dew, są powodem niebezpiecznie wysokiego tempa rozwoju próchnicy zębów. To niepokojące zjawisko zyskało nawet własną nazwę „Mountain Dew Mouth”.

Dentyści zachęcają rodziców do utrzymania dzieci z dala od słodkich produktów oraz słodzonych i gazowanych napojów. Ale z drugiej strony uczulają, że również bezcukrowe alternatywy nie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia naszych zębów.

Ostatnio, pewna mama z Nowej Zelandii przekonała się, że popełniła ogromny błąd napełniając kubek niekapek swojego dziecka pewnym napojem… W wyniku tej pomyłki, lekarz musiał usunąć aż 11 zębów!

niebezpieczenstwo-dla-zebow (1)

W ciągu jednego roku, dr Robert Beaglehole dokonał ekstrakcji prawie 60 zębów u różnych dzieci. Dentysta, podobnie jak The New Zealand Dental Association, zasugerował rodzicom, aby podawali swoim dzieciom do picia jedynie wodę i mleko.

Ale problem ten nie dotyczy jedynie Nowej Zelandii…

niebezpieczenstwo-dla-zebow (2)

Według Vermont Dentistry: „Cukier zawarty w napojach i przekąskach dostępny jest dla dzieci wszędzie, gdzie tylko się one znajdują. Szkoły zezwalają na obecność słodyczy w sklepikach szkolnych i automatach, podobnie robią rodzice, przechowując zapasy słodyczy w domach, aby zaspokoić potrzeby swoich dzieci.”

niebezpieczenstwo-dla-zebow (3)

Eksperci podkreślają, że bardzo ważne jest, aby rodzice egzekwowali u dzieci codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Ponadto powinni zabierać dzieci na rutynowe przeglądy stomatologiczne.

Może Cię zainteresować

zamknij