×

Nie żyje aktor Piotr Machalica. Jaka była przyczyna zgonu?

Nie żyje Piotr Machalica. Wiadomość o śmierci znanego aktora pojawiła się na facebookowym profilu Krystyny Jandy. Wielbiciele talentu Machalicy nie mogą uwierzyć, że nie zobaczą go już więcej na deskach teatru.

Wzruszające pożegnanie

Obecny rok jest wyjątkowo smutny dla polskiego środowiska artystycznego. Po śmierci Pawła Królikowskiego oraz Dariusza Gnatowskiego, odszedł od nas Piotr Machalica. Smutną informację opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych aktorka, Krystyna Janda.

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy, nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny Artysta Piotr Machalica. Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią, w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi.

W poruszającym i bardzo osobistym poście Janda złożyła kondolencje żonie i rodzinie aktora.

Piotr Machalica przyszedł na świat 13 lutego 1955 r. w Pszczynie. W 1979 roku zadebiutował na ekranie w filmie „Mnich”. Dwa lata później ukończył warszawską PWST. W latach 2006 do 2018 r sprawował funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. W ostatnich latach swojego życia był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Nie żyje Piotr Machalica

Piotr Machalica wystąpił w ogromnej ilości filmów oraz popularnych seriali telewizyjnych. Odnosił również sukcesy wokalne. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 r. otrzymał nagrodę. W 1997 roku został odznaczony  medalem „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2005 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jakiś czas temu Krystyna Janda informowała w mediach społecznościowych o tym, że Piotr Machalica przebywa w szpitalu. Dziś tej informacji nie ma już w sieci, ponieważ autorka ją skasowała.

Piotr w ciężkim stanie w szpitalu, pod respiratorem, w śpiączce farmakologicznej. Trzymajcie razem z nami za niego kciuki. Straszny czas.

Bardzo prawdopodobne, że do zgonu aktora przyczyniło się jego bardzo poważne schorzenie serca. Już 10 lat temu w wywiadzie dla „Gali” Machalica mówił o tym, że jest chory.

Mam tragicznie powiększony lewy przedsionek, zastawka jest zwapniona, nie domyka się.

Uzależnienie od używek

Aktor w jednym z wywiadów przyznał się, że w latach młodości nie stronił od alkoholu i narkotyków. Niewykluczone, że te dwa czynniki wywołały u niego chorobę serca. Piotr Machalica w wieku zaledwie 16 lat rzucił szkołę i opuścił dom. Pracował jako sanitariusz w izbie wytrzeźwień. To właśnie w tym miejscu zetknął się z używkami po raz pierwszy.

Machalica zagrał w ogromnej ilości znanych filmów. Wystąpił w produkcji Krzysztofa Kieślowskiego pt:”Krótki film o miłości”, „Dekalog IX” i „Trzy kolory: Biały”. U Janusza Majewskiego zagrał w „Maskaradzie”, „Stanie strachu”, serialu „Bar Atlantic”, „Złocie dezerterów” i „Kameleonie”. Z kolei, Andrzej Wajda zaangażował go w „Biesach”, a Krzysztof Krauze w filmie „Nowy Jork – czwarta rano”.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować