×

Najpopularniejsze imiona w XV wieku. Trendy wcale bardzo się nie zmieniły

Najpopularniejsze imiona w XV wieku wcale nie różnią się tak bardzo od tych, które współcześnie noszą Polacy. Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka zawsze był niezwykle istotną kwestią, ale upodobania ludzi nie uległy zbyt wielkim zmianom. Jak przed wiekami nazywano dzieci?

Imię posiada moc

Nie od dziś wiadomo, że każde z imion posiada ukryte znaczenie, które w pośredni sposób oddziałuje na życie noszącej je osoby. Mówi się nawet, że to jak się nazywamy ma wpływ na rozmaite obszary naszego funkcjonowania. Istnieją teorie mówiące o tym, że wybrane imiona mogą predysponować do zdrady, podczas gdy inne są typowe dla osób cechujących się wiernością.

Wybierając imię dla swojego potomka, rodzice zwracają uwagę na wiele aspektów. Niektórzy odwołują się nie tylko do własnych upodobań, ale także starają się, aby było ono oryginalne i nieszablonowe. W końcu nikt nie chciałby, aby jego dziecko nazywało się identycznie jak połowa klasy.

W przeszłości istniały zupełnie inne trendy w nadawaniu imion. Pierwsze imiona Słowian odnosiły się przeważnie do cech charakteru bądź wyglądu. Przykładem może być Białowąs, Mścisław, Bezprym czy Lubomir. Z czasem w naszym regionie Europy zaczęły pojawiać się również imiona zagraniczne. Moda na nie ewoluowała na przestrzeni wieków, ale co ciekawe, pewne wzorce pozostały niezmienne. Choć 450 lat temu życie ludzi wyglądało całkowicie inaczej, to wbrew pozorom nosili niemal identyczne imiona, co współcześni Polacy. Jak to możliwe?

Najpopularniejsze imiona w XV wieku

Za najchętniej wybierane imiona męskie 450 lat temu uchodziły te związane z postaciami biblijnymi bądź świętymi. Prym wiodły m.in.: Mikołaj, Jan, Piotr czy Stanisław.

#1 Mikołaj

Imię to pochodzi z języka greckiego i oznacza „zwycięstwo ludu”.

#2 Jan

„Jan” posiada korzenie hebrajskie i oznacza człowieka, nad którym zmiłował się Jahwe.

#3 Piotr

Imię to wywodzi się z języka greckiego i oznacza człowieka niezłomnego niczym skała.

#4 Stanisław

Czwórkę najpopularniejszych imion męskich zamyka propozycja słowiańska. Stanisław oznacza człowieka, który ma stać się sławny.

Imiona żeńskie przed wiekami

Nieco inne trendy panowały wśród dziewczynek. Do najpopularniejszych imion żeńskich 450 lat temu należały:

#1 Małgorzata

Imię to wywodzi się z Greki i symbolizuje perłę.

#2 Katarzyna

Katarzyna także ma korzenie greckie i w dokładnym tłumaczeniu znaczy „bez skazy”.

#3 Anna

Anna to od wieków jedno z najpopularniejszych imion. Pochodzi z języka greckiego i oznacza „pełną wdzięku i łaski”.

#4 Dorota

Czołówkę zamyka również grackie imię, oznaczające „dar od Boga”.

Wbrew pozorom gusta Polaków na przestrzeni minionych 450 lat nie uległy znaczącym zmianom. W dalszym ciągu nie brakuje rodziców, którzy wybierają dla swoich pociech właśnie te imiona. Być może dzieje się tak, ponieważ nadają je ku pamięci zmarłych krewnych i w ten sposób tradycja ulega kontynuacji?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook, Freepik

Może Cię zainteresować