×

Najgrubsze dziecko na świecie przeszło niebywałą metamorfozę

Najgrubsze dziecko na świecie urodziło się kilka lat temu w Indonezji. Zdjęcia „malucha”, który był chorobliwie otyły, wstrząsnęły światem. Gigantyczna waga w porównaniu do jego rówieśników towarzyszyła mu przez lata. Choć ciężko to sobie wyobrazić, kiedy miał zaledwie 11 lat, ważył… 192 kg! To mogło skończyć się śmiercią. Na szczęście w porę zajęli się nim lekarze i odmienili życie chłopca. Jak dziś wygląda Arya Perman? Mówiąc krótko, jest nie do poznania!

Najgrubsze dziecko na świecie

Arya Perman, syn Rokayah i Ade Somatri z Cipurwasari, urodził się 15 lutego 2006 roku w Indonezji. Co ciekawe, kiedy przyszedł na świat, nie wyróżniał się na tle rówieśników ponadprzeciętną wagą. Wszystko zaczęło się około 5. roku życia, kiedy zaczął chorobliwie przybierać na wadze. Przemawiały za tym ogromne ilości jedzenia, które trafiało do jego żołądka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez arya permana (@arya_prmana)

Kiedy Arya miał 11 lat, był już tak „duży”, że nie był w stanie samodzielnie się ubrać, wziąć kąpieli czy nawet poruszać. Nie było więc tym samym mowy o nauce w szkole, do której nie był w stanie dojść. Ważył wówczas 192 kilogramy i został okrzyknięty „najgrubszym dzieckiem na świecie”.

Pomoc lekarzy

Przypadek „najgrubszego dziecka na świecie” zainteresował lekarzy, którzy postanowili mu pomóc, a przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe chłopca. Gdyby nie oni, Arya prawdopodobnie już by nie żył – organizm nie wytrzymałby tak gigantycznego obciążenia.

Arya został poddany operacji zmniejszenia żołądka, ddzięki czemu już w ciągu kilku tygodni zszedł na wadze do 169 kg. Operacja to był jednak dopiero początek ogromnej przemiany. Aby miała ona sens i ciało nie wróciło do wcześniejszych rozmiarów, chłopiec musiał trzymać się planu ćwiczeń i przestrzegać diety.

Zmniejszyliśmy jego żołądek do 30 procent pierwotnego rozmiaru, co pozwoliło mu zmniejszyć zapotrzebowanie na jedzenie. Jednak resztę metamorfozy dokonał sam

– mówi dr Handy Wing, chirurg, który przeprowadzał operację.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez arya permana (@arya_prmana)

Jakie aktywności wprowadził w życie Arya? Chłopiec codziennie pokonywał 3 kilometry pieszo w drodze do szkoły, regularnie grał w piłkę i koszykówkę, którą uwielbiał. Dzięki wszystkim zmianom, które wprowadził w życie, w ciągu pięciu lat zrzucił łącznie 105 kg. To rewelacyjny wynik, z którego sam jest bardzo dumny.

W 2015 roku nie spodziewałam się, że to wszystko będzie możliwe. Jestem bardzo szczęśliwy, że teraz tak wygląda moje życie

– podsumowuje.

Facebook

Facebook

To wspaniałe, że może żyć jak inne dzieci i wykonywać normalne czynności

– dodaje dr Wing.

Źródła: parenting.pl
Fotografie: Facebook.com (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować