×

Na czym przenosi się koronawirus? Naukowcy wskazali dwie nowe powierzchnie

Na czym przenosi się koronawirus? Aby nie zarazić się chorobą COVID-19 dezynfekujemy ręce, zakładamy maseczki i rękawiczki. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wirus osadza się na powierzchniach, z którymi mamy najczęstszą styczność.

Na czym przenosi się koronawirus?

Chińscy naukowcy wykazali, że największym nośnikiem zakaźnych aerozoli są przede wszystkim szpitalne podłogi i buty personelu medycznego. Według nich, aż 70% próbek pobranych z podłóg placówek medycznych potwierdza obecność wirusa SARS-CoV-2.

Badania zostały przeprowadzone pomiędzy 19 lutego a 2 marca w szpitalu Huoshenshan (zajmującym się zakażonymi w Wuhan). Według nich, zakaźne aerozole mogą być przenoszone na odległość około 4 metrów (13 stóp) poprzez szpitalne podłogi (częściej na OIOM-ach niż na oddziałach ogólnych) oraz buty personelu przemieszczającego się po salach i korytarzach.

Wyniki badań

Na łamach periodyku „Emerging Infectious Diseases” pojawił się artykuł napisany przez naukowców z Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie. Okazuje się, że próbki pochodzące z OIOM-ów oraz ogólnych oddziałów medycznych są w dużej mierze zakażone koronawirusem. Pozytywne wyniki na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykazało aż 70% przypadków ze szpitalnych podłóg. Badacze wskazują, że winna tego stanu rzeczy jest grawitacja oraz cyrkulacja powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Wirus przenosi się drogą kropelkową i razem ze wszelkimi wydzielinami. Kaszel bądź katar osadza się na powierzchni podłogi, co powoduje, że nieświadomie medycy przenoszą go także na podeszwach swojego obuwia. Niektóre wykazywały 100% pokrycia SARS-CoV-2. Istnieje ogromne ryzyko, że poprzez kontakt mogli oni zainfekować inne obiekty w szpitalach np. poręcze, myszki od komputera, klawiatury, etc.

Według kierującego grupą badawczą dr. Zhen-Dong Guo, zakaźne aerozole koncentrują się przede wszystkim w pobliżu zakażonych pacjentów (nie tylko obok, ale także poniżej nich – na powierzchni, którą zajmują).

Im bliżej zainfekowanej osoby, tym wyższe prawdopodobieństwo, że wynik obecności koronawirusa będzie dodatni.

Doktor zgadza się również z badaczami, że odległość, na jaką może zostać przeniesiony wirus SARS-CoV-2 wynosi około 4 metrów. Dlatego chińscy specjaliści sugerują personelowi medycznemu, aby podjęli bardziej rygorystyczne działania, aby ograniczyć możliwość zakażenia.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: natemat.pl, zdrowie.radiozet.pl, medicalxpress.com
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij