×

Mroźny lipiec. W jednym z miast termometry wskazały minusową temperaturę!

Pogoda w tym roku w Polsce bywa nieobliczalna. Praktycznie cały maj padało, w czerwcu odnotowano najwyższą temperaturę w naszym kraju w porównaniu do poprzednich lat (26 czerwca w lubuskim Radzyniu było 38,2 stopni Celsjusza), a jakby tego było mało, co jakiś czas jesteśmy świadkami burz czy potwornego gradobicia. Na tym jednak nie koniec, bowiem okazuje się, że już w lipcu doczekaliśmy się… mrozu! Są bowiem miejsca w Polsce, gdzie o poranku zaobserwowano przymrozek. Też ciężko nam w to uwierzyć, ale jednak… Mróz w lipcu jest jak najbardziej prawdopodobny.

Wyż znad Atlantyku

Według IMGW znaczna część naszego kontynentu (w tym również Polska) jest w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku z chłodnym, morskim powietrzem. Wyjątek stanowi Europa Północna – jest pod wpływem niżów znad Islandii i Rosji zachodniej.

Mróz w lipcu

www.wxcharts.com

Mróz w lipcu

Tak i to już potwierdzone! W nocy ze środy na czwartek stacja meteorologiczna w Jakuszycach, miejscowości położonej około 800 metrów od granicy polsko-czeskiej, odnotowała -1,3 stopnia Celsjusza.

Bardzo zimno zrobiło się w Jakuszycach, gdzie minimalna temperatura spadła do -1.3 stopnia C. Nie była to wartość rekordowa dla lipca dla tej stacji. Ta wynosi -2.5 C., ale i tak brr – napisali na Twitterze analitycy serwisu Meteomodel

Rekordowa fala upałów

Tegoroczne lato możemy zaliczyć do wyjątkowo upalnych w całej Europie. Wystarczy spojrzeć na czerwiec, który dał się szczególnie we znaki na zachodzie Europy. Choć ciężko to sobie wyobrazić, w ostatni piątek miesiąca w departamencie Gard na południu Francji odnotowano 45,0 stopni Celsjusza – nowy rekord czerwcowych temperatur.

Podsumowując, Europejska Służba Monitorująca Zmiany Klimatu podaje, że średnia, czerwcowa temperatura w Europie była o 3 kreski wyższa niż przeciętna czerwcowa w latach 1850-1900. Co będzie dalej? Według wstępnych szacunków, w 2100 roku Indie będą zupełnie niezdatne do zamieszkania dla człowieka!

Pytanie, co na to lipiec? Myślicie, że idziemy po kolejny rekord? A może przymrozki, o których mowa, dadzą nam się do tego stopnia we znaki, że padnie rekord, ale odnotujemy najzimniejszy lipiec od lat?

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij