×

To młodzi rozprzestrzeniają koronawirusa. Niepokojące doniesienia WHO

Na obecnym etapie pandemii to przede wszystkim ludzie młodzi rozprzestrzeniają koronawirusa. Tak stwierdził na wtorkowej wirtualnej konferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie Zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai.

Nieodpowiedzialność i brak świadomości

Epidemia się zmienia. Ludzie mający po 20, 30, 40 lat w coraz większym stopniu napędzają rozprzestrzenianie się wirusa. Wielu z nich nie wie, że są zakażeni

– stwierdził jeden z najważniejszych przedstawicieli WHO.

To bardzo poważny problem, gdyż w wielu krajach, na całym świecie najmłodsza część społeczeństwa coraz częściej przejawia zachowania nieodpowiedzialne i nierozważne w obecnej sytuacji. Młodzi ludzie często doskonale zdają sobie sprawę, że w większości przypadków koronawirus nie jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Zmęczeni obowiązującymi już dość długo w wielu państwach restrykcjami przestają ich przestrzegać. Stanowią w ten sposób niezwykle poważne zagrożenie dla osób starszych.

Młodzi rozprzestrzeniają koronawirusa

Osoby w młodym wieku często nawet nie zauważają momentu infekcji koronawirusem. Ze względem na to, że większość z nich ma zdrowe, silne organizmy infekcję COVID-19 przechodzą tak łagodnie, że niewiele się ona u nich różni od zwykłego przeziębienia.

W ten sposób jednak wydatnie pomagają się koronawirusowi rozprzestrzeniać, roznosząc go wśród swoich bliskich, znajomych, rówieśników i współpracowników. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób, ale i przecież u nas nie trudno zauważyć bardzo dużych zgromadzeń imprezujących młodych ludzi, którzy kompletnie nie przejmują się restrykcjami.

Ucierpią nasi najbliżsi?

W zaistniałej sytuacji najbardziej narażeni są seniorzy. W wielu przypadkach ich organizmy są zbyt słabe, by poradzić sobie z mocno inwazyjnym koronawirusem.

Dla tej grupy społeczeństwa nierozwaga młodych ludzi, o jakiej alarmuje WHO może zakończyć się tragicznie. A całą sytuację wkrótce może jeszcze znacznie pogorszyć zbliżająca się wielkimi krokami inauguracja roku szkolnego, wraz z początkiem września.

Nadzieja w rosyjskich naukowcach?

Duże nadzieje WHO obecnie pokłada w rosyjskich naukowcach. Niedawno władze tego kraju ogłosiły, że są już w posiadaniu skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Obecnie trwają testy mające to potwierdzić. Jeśli rzeczywiście by tak było być może w końcu pandemia zostanie opanowana.

Źródła: www.pap.pl, www.rynekzdrowia.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij