×

15 mitów, które możemy znaleźć w książkach do historii. Okazują się kompletną bzdurą!

Historia zależy od tego, kto ją napisał. Niektóre opowieści są jednak tak podkoloryzowane i brzmią niezwykle interesująco, że kilka kłamstw nie robi nam różnicy. Właściwie w takich okolicznościach prawdziwe wydarzenia nas nie interesują.

Mamy dla was kilka mitów, w które wierzy zdecydowana większość. Niektórych z nich dowiedzieliśmy się w szkole, jednak rzeczywistość była nieco inna.

Mit 1: Van Gogh obciął sobie ucho

https://flic.kr/p/o4G71Q

Prawda: wokół ucha malarza również powstało wiele opowieści. W rzeczywistości jednak Van Gogh stracił kawałek ucha podczas bójki z przyjacielem Gauguinem.

Mit 2: Król Artur

Prawda: niestety, król Artur nigdy nie istniał. Imię nadano mniej znanej osobie w historii.

Mit 3: Piramidy zostały zbudowane przez niewolników

Pyramid

Prawda: w rzeczywistości piramidy zostały wzniesione przez wyspecjalizowanych pracowników, którzy byli wolni i na potwierdzenie tego istnieje wiele dowodów, jak choćby zapisy Merera.

Mit 4: Diogenes mieszkał w beczce

Prawda: starożytni Grecy nawet nie wytwarzali beczek. Diogenes mieszkał w glinianym naczyniu, które służyło do przechowywania oliwy i wina. Często też służyło jako urna na prochy zmarłych.

Mit 5: Grecy zbudowali konia trojańskiego, by podstępem podbić Troję

Prawda: cel był prawdziwy, podstęp jednak nie istniał. Zamiast tego Grecy stworzyli unikalny taran oblężniczy, który przypominał konia. W ten sposób przełamali mur i zdobyli miasto.

Mit 6: Archimedes opracował swoje prawo leżąc w wannie

Prawda: woda wylewająca się z wanny nie miała nic wspólnego z siłą wyporu odkrytą przez Archimedesa. Nie wykluczone jednak, że leżał w tym czasie w wannie.

Mit 7: Myszkę Mickey narysował Disney

Mickey Mouse Toy

Prawda: byłoby to wspaniałe, ale Mickey został namalowany przez animatora, który pracował dla Disneya.

Mit 8: Mozart został otruty przez Salieri

Prawda: Salieri nie miał motywu, gdyż sam cieszył się niemałą sławą. Kompozytor zresztą jeszcze za życia został oczyszczony z zarzutów.

Mit 9: Kleopatra pochodziła z Egiptu

Prawda:królowa Egiptu była pochodzenia greckiego. Kleopatra urodziła się w Aleksandrii i była potomkinią z dynastii Ptolemeusza. Po śmierci Aleksandra Wielkiego przejęła władzę nad Egiptem i była pierwszą osobą w rodzinie, która opanowała język tego kraju.

Mit 10: Mendelejewowi przyśnił się układ okresowy

Prawda: Mendelejew sam obalił tę legendę. Opowieść została wymyślona przez przyjaciela naukowca, by rozbawić studentów.

Mit 11: Tylko mężczyźni byli piratami

Prawda: Kobiety na pokładzie przynosiły pecha, ale istniało wiele kobiet-piratów. Być może nie gwałciły, ale również rabowały i były tak samo okrutne jak ich koledzy płci męskiej.

Mit 12: Wikingowie nosili rogate hełmy

Prawda: brutalny, brodaty barbarzyńca w hełmie z rogami– pierwsze skojarzenie o Wikingach. Właściwie jednak nie znaleziono żadnego dowodu, który mógłby potwierdzić ten obraz. Hełmy z rogami były
jednak niepraktyczne, więc uważa się, że Wikingowie ich używali tylko podczas rytuałów.

Mit 13: Gladiatorzy walczyli na śmierć i życie

Prawda: najbardziej wyszkoleni gladiatorzy kosztowali mnóstwo pieniędzy, dzięki czemu wielu z nich cieszyło się długim życiem. Analiza ich szkieletów dowodzi, że niektórzy mieli na swoim koncie ponad 100 walk i zmarli w wieku 25-30 lat. Choć nie brzmi to jak „długie życie”, była to średnia długość życia w Imperium Rzymskim.

Mit 14: Matematyka została wykluczona z listy nagród Nobla, bo żona Alfreda Nobla zdradzała go z matematykiem.

Prawda: pomijając fakt, że Nobel nigdy nie był żonaty, matematyka została wykluczona z listy nagród, gdyż została uznana za naukę abstrakcyjną.

Mit 15: Spartanie strącali chore noworodki z urwiska

Prawda: szczątki znalezione na wspomnianym urwisku należały do mężczyzn w wieku 18-45 lat. Powołując się na tę analizę, można śmiało stwierdzić, że nie były to noworodki.

Polecane

Może Cię zainteresować