×

To koniec obowiązkowej matury z matematyki? Raport NIK przeraża

Zdecydowana większość z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy matura z matematyki nie była obowiązkowa. Od kilku dobrych lat maturę z królowej nauk muszą pisać jednak wszyscy. Teraz okazuje się, że Najwyższa Izba Kontroli proponuje ponowne zawieszenie egzaminu maturalnego z matematyki i ma ku temu powody.

Problemy z matematyką

Wielu uczniów z Polski od lat ma problemy z królową nauk, jaką jest matematyka. Dlaczego tak się dzieje? Według Najwyższej Izby Kontroli proces nauczania matematyki w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a świadczyć o tym mogą szokujące statystyki dotyczące liczby uczniów, którym nie było dane zdać egzaminu dojrzałości z tego ścisłego przedmiotu. W latach 2015-2017 co szósty uczeń nie zdał matury z matematyki, a prawie co drugi miał na świadectwie dwóję. 

Brak podziału uczniów

W pierwszych dniach są zrażani do nauki, ci uzdolnieni spychani do poziomu przeciętnego ucznia. Później, mimo że uczniowie różnią się umiejętnościami, nie są dzieleni na grupy w zależności od zaawansowania, tak jak dzieje się to w przypadku języków obcych – relacjonuje reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski

Taka metoda nauczania wiążę się z bardzo negatywnymi skutkami, bowiem aż 56% uczniów (tak szacuje NIK) nie nadąża ze zrozumieniem przerabianego materiału. W związku z tym lekcje sprowadzają się często do przerabiania zadań z zeszytów ćwiczeń lub nawet zadań domowych, co przyczynia się do tego, że na przerobienie odgórnie założonego materiału zaczyna brakować czasu.

Flickr

Flickr

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Zdania na ten temat są oczywiście podzielone. NIK uważa, że matura z matematyki jest wyłącznie obciążeniem psychicznym dla uczniów, stratą czasu i pieniędzy, bowiem wielu z nich musi nadrabiać zaległy materiał na płatnych korepetycjach.

Jak odnosi się do tego Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Do pomysłu Najwyższej Izby Kontroli, która rozważa czasowe ograniczenie egzaminu z matematyki, odniosło się już Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak się okazuje, MEN nie zamierza przystać na propozycję izby. Zdaniem ministerstwa matematyka to podstawowe narzędzie do sprawdzenia wiedzy uczniów, od którego w dużym stopniu zależna jest rekrutacja do poszczególnych polskich uczelni.

Matematyka uczy logicznego myślenia i je porządkuje, co ułatwia rozwiazywanie problemów, a przede wszystkim – rozwija wyobraźnię – wylicza zalety resort

A jakie jest Wasze zdanie?

Może Cię zainteresować