×

Materiałowe maseczki ochronne. Nowe wytyczne w sprawie zakrywania twarzy i ust

Jak najlepiej chronić się przed koronawirusem? Najnowsze wyniki badań Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom pokazują, że nawet domowej roboty, materiałowe maseczki ochronne pomagają chronić przed groźymi infekcjami. To zupełnie inne rekomendacje CDC niż na początku pandemii.

Materiałowe maseczki ochronne

Odkąd koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie, specjaliści apelują, aby przestrzegać obowiązku zakrywania ust i nosa, utrzymywać dystans i dezynfekować ręce. Ma to uchronić nas przed zachorowaniem na Covid-19, a także zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się groźnego patogenu.

Jednak od samego początku naukowcy podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną jest noszenie maseczki ochronnej. Wielokrotnie sprawdzano, które osłony na twarz sprawdzą się najlepiej. Domowe maseczki rzadko znajdowały się w czołówce. Teraz Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zmieniło zdanie w tym temacie.

Powołując się na najnowsze badania, naukowcy przekonują, że nawet własnoręcznie uszyte maski mogą chronić skuteczniej, niż do tej pory sądzono. Dlatego lepiej nosić maseczkę domowej roboty, niż żadną. Ponadto CDC rozszerza rekomendacje, co do zakrywania twarzy: powinny to robić nie tylko osoby chore (jak mówiono na początku pandemii), ale również zdrowe.

A jednak są skuteczne?

Według licznych badań przeprowadzonych w różnych krajach (w tym USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii), zasłanianie twarzy i ust przez osoby chore i zdrowie zmniejsza transmisję wirusa. Jak przekonują specjaliści, ma to pozytywny wpływ na gospodarkę, która nie musi być wówczas hamowana. Kolejny eksperyment wykazał, że w zamkniętym środowisku i przy noszeniu maseczek, ryzyko zakażenia jest zmniejszone o 70 proc.

W Pekinie przeprowadzono inne badanie wykazujące, że przy zakrywaniu nosa oraz ust wśród członków rodziny ryzyko zagrożenie spada o 79 proc. Z kolei tajlandzkie badanie nad SARS-CoV-2 także potwierdza, iż maseczki niwelują ryzyko zakażenia o 70 proc.

Warto jednak pamiętać, że o domowe maseczki trzeba dbać, aby były skuteczne. Najlepiej po całym dniu jej noszenia wrzucić ją do prania, a następnie wyprasować w wysokiej temperaturze. Dzięki temu w pełni ją odkazimy i przywrócimy jej właściwości.

Jak widać, maseczki są w stanie ograniczyć transmisję koronawirusa i nie tylko. Wyniki badań przeprowadzonych niedawno w Polsce pokazują, że zakrywanie twarzy i ust chroni także przed innymi infekcjami dróg oddechowych.

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32525850/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32931726/ , tech.wp.pl
Fotografie: Twitter, Freepik

Może Cię zainteresować