×

18-latka nagrała jak tańczy i wrzuciła to do sieci. Przez wideo została aresztowana

Życie obywateli Iranu rządzi się swoimi prawami, a wszystko za sprawą islamu, od którego odejście jest karane śmiercią. Kara śmierci grozi również m.in. za cudzołóstwo i kontakty homoseksualne. Niezwykle ważny w tym przypadku jest również ubiór zarówno kobiety jak i mężczyzny. To co dla nas wydaje się oczywiste, w Iranie takim nie jest. Kobiety muszą mieć zakryte włosy i biodra, co w praktyce sprowadza się do ubrania tuniki. To tylko część zasad, których muszą przestrzegać wyznawcy islamu. W przeciwnym razie może to się skończyć dla nich wyjątkowo źle.
Przekonała się o tym 18-letnia Maedeh Hojbari, która za sprawą swojego zachowania wpakowała się w poważne kłopoty. 

Kontrowersyjne zachowanie 18-latki i aresztowanie młodej dziewczyny

Maedeh jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych – na samym Instagramie obserwuje ją ponad 55 tysięcy osób, a co za tym idzie ma bardzo szerokie grono odbiorców. Nastolatka publikuje w sieci zdjęcia z rodziną, przyjaciółmi i nie tylko… W ostatnim czasie wrzuciła również filmy, na których widać jak tańczy do irańskiej i zachodniej muzyki śmiało wyginając swoje ciało, co nie do końca wszystkim się spodobało, a wręcz przeciwnie – spotkało się z falą krytyki i oburzeniem.

Jakby tego było mało dziewczyna swoich zachowaniem wpakowała się w niemałe kłopoty. Obserwatorzy zwrócili przede wszystkim uwagę na jej ubiór. Maedeh tańcząc nie miała na sobie obowiązkowego hidżabu, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że została aresztowana za naruszenie norm moralnych. 

Oficjalne przeprosiny nastolatki

Dziś już wiadomo, że 18-latka przyznała się do winy. Skruchę ukazała podczas nagrania w jednej z irańskich telewizji, gdzie publicznie przeprosiła za swoje zachowanie. Zaznaczyła przy tym, że jej głównym celem było przyciągnięcie większej liczby obserwatorów i nie miała złych intencji, a już na pewno nie chciała naruszyć żadnych norm moralnych.

Wiele osób stanęło w obronie młodej dziewczyny

Po całym wydarzeniu w sieci dosłownie zawrzało, a za nastolatką stanęło wiele irańskich kobiet, które tak jak ona publikowały w internecie własne nagrania z tańcem. Aby zjednoczyć się z 18-latką dodawały przy tym hashtagi #dancetofreedom i #dancing_isn’t_a_crime. Do akcji przyłączył się również znany irański bloger, Hossein Ronaghi, który udostępnił jedno z nagrań tańczącej Maedeh.

Jeśli powiesz komuś z innego miejsca na świecie, że dziewczyny w wieku 17 i 18 lat zostały aresztowane przez swoje piękno, radość z tańca i oskarża się je o prostytucję, a oprawcy dzieci pozostają wolni, to zaczną się śmiać. Tak trudno w to uwierzyć – napisał pod udostępnionym nagraniem Hossein Ronaghi

Podobnych sytuacji było w ostatnim czasie więcej

Jak donosi portal Shabooneh, to nie jedyny tego typu przypadek, do którego doszło w ostatnim czasie. Podobne zarzuty usłyszały trzy inne osoby, które również trafiły za kratki. Wszystkie zostały jednak zwolnione po wpłaceniu odpowiedniej kaucji.

Może Cię zainteresować

zamknij