×

Maciej Zabielski nie żyje! Aktor znany m.in. ze „Świata według Kiepskich” zmarł w wieku 64 lat

Maciej Zabielski nie żyje. Aktor, który znany był m.in. z występów w takich serialach jak „Świat według Kiepskich” i „Kryminalni”, odszedł 6 grudnia 2021 r. w wieku 64 lat. O jego śmierci poinformował Teatr Nowy w Poznaniu.

Maciej Zabielski nie żyje. O jego śmierci poinformował Teatr Nowy w Poznaniu

O śmierci Macieja Zabielskiego poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Teatr Nowy w Poznaniu. Aktor był związany z tym miejscem niemal od 40 lat! Niestety już więcej nie zobaczymy go na deskach teatru.

Dotarła dziś [6 grudnia – przyp. red.] do nas smutna wiadomość: zmarł Maciej Zabielski, aktor od blisko 4 dekad związany z Teatrem Nowym w Poznaniu, pojawiający się też na deskach teatrów w Legnicy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu, a w latach 1997-2000 należący do zespołu artystycznego poznańskiego Teatru Polskiego. Debiutował u nas w 1983 roku w spektaklu KONIEC EUROPY Janusza Wiśniewskiego, zagrał również m.in. w LOBOTOMOBILU oraz BESTII w jego reżyserii, a także w OBSŁUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA w reżyserii Piotra Cieślaka. W ostatnich latach Widzowie mogli oglądać go w roli Złego Pana w DZIADACH w reżyserii Radosława Rychcika.

Najbliższym Zmarłego przekazujemy wyrazy współczucia

– czytamy ze wpisie na Facebooku.

Aktor miał 64 lata.

Maciej Zabielski nie żyje. Kim był?

Maciej Zabielski urodził się 30 listopada 1957 roku w Poznaniu. W 1997 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny.

W Poznaniu w 1983 r. zadebiutował sztuką „Koniec Europy” Janusza Wiśniewskiego, zaś w 2004 r. zagrał tytułową rolę Helmucika w dramacie Ingmara Villqista w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Ponadto, współpracował z teatrami w Legnicy, Łodzi, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu.

Zabielski był również aktorem filmowym i serialowym. Widzowie znają go z takich produkcji jak „Hiszpanka”, „Chaos”, „Złoto dezerterów”, „Sto minut wakacji”, „Kryminalni” czy „Świat według Kiepskich”. Ten ostatni serial wiąże się już z czarną serią. Wszystko dlatego, że w październiku 2020 roku odszedł Dariusz Gnatowski wcielający się w rolę Boczka, a 3 miesiące później zmarł Ryszard Kotys (serialowy Paździoch). Z kolei na początku tego roku odszedł znany z produkcji Polsatu Stanisław Wolski, a we wrześniu Zofia Bielewicz.

„Niskorosły gigant”

6 grudnia 2021 r. dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, Maciej Nowak opublikował wpis na swoim Facebooku, w którym poinformował o śmierci aktora, nazywając go „niskorosłym gigantem”. Odniósł się do „wielkości” Zabielskiego mimo iż miał on tylko 120 centymetrów wzrostu.

Dziś z zmarł Maciej Zabielski, aktor teatrów poznańskich, współpracujący również m.in. z Teatrem Wybrzeże. Niskorosły gigant.

Pogrzeb Macieja Zabielskiego odbędzie się 13 grudnia o godzinie 8.10 na Cmentarzu Komunalnym na poznańskim Junikowie.

Źródła: kultura.gazeta.pl, poznan.wyborcza.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij