×

Luzowanie obostrzeń w sprawie maseczek! Kto i kiedy nie musi ich zakładać?

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej budzi wiele kontrowersji. Z pewnością luzowanie obostrzeń w sprawie maseczek pozwoli niektórym odetchnąć z ulgą. Czego dotyczą nowe przepisy?

Sprzeciw wobec zasłaniania ust i nosa

Od soboty (10 października) na terenie całej Polski obowiązuje strefa żółta, a w rejonach najbardziej dotkniętych epidemią – strefa czerwona. Oznacza to zaostrzenie restrykcji w całym kraju. Najbardziej pilnowanym przez służby mundurowe obostrzeniem jest nakaz zasłaniania ust i nosa. Za brak maseczki można otrzymać mandat do 500 zł.

Według przeciwników maseczek wymóg ich nakładania jest niezgodny z prawem oraz łamie prawa konstytucyjne. Wielu z nich neguje także sam fakt istnienia pandemii oraz koronawirusa. Uważają oni, że jest to wymysł rządowy, aby łatwiej kontrolować społeczeństwo.

Jak się okazuje, istnieje wiele nieścisłości w przepisach dotyczących noszenia maseczek. Chodzi szczególnie o przemieszczanie się prywatnymi samochodami osobowymi. Czy w tym przypadku również trzeba zasłaniać nos i usta?

Luzowanie obostrzeń w sprawie maseczek

Maseczki w samochodach prywatnych budziły kontrowersje od samego początku. Okazuje się jednak, że przepisy w tej kwestii są niespójne. W rozporządzeniu z dnia 9 października 2020 roku czytamy, że:

do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (…) w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Jednakże w rozporządzeniu z 16 października zniknęło zdanie „w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie”. Zgodnie z najnowszą treścią rozporządzenia nie trzeba zakrywać ust i nosa w samochodzie.

Serwis TVN24 o interpretację przepisów poprosił rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Polityk potwierdził, że w prywatnym samochodzie osobowym nikt nie musi zasłaniać ust i nosa.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: krakowwpigulce.pl, www.motofakty.pl
Fotografie: pl. freepik.com (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować