×

Skarżyła się na bóle brzucha. Lekarz znalazł w jej macicy ząb i włosy

Przyczyny bólu brzucha mogą być różne: niestrawność po posiłku, ból menstruacyjny, jelitówka, refluks, wrzody czy zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. W przypadku naszej bohaterki powód był zupełnie inny, o czym opowiedziała w mediach społecznościowych. Gdy specjalista wykonał pacjentce badanie USG, zamarł. Lekarz znalazł w jej macicy ząb i włosy! Taki przypadek może spotkać każdą kobietę.

Lekarz znalazł w jej macicy ząb i włosy

Kobieta podzieliła się tym, co ją spotkało, na TikToku. Uznała, że może pomóc w ten sposób innym paniom, którym przyjdzie zmierzyć się z podobnym problemem. Nagranie momentalnie obiegło cały świat – obejrzało je niemal trzy miliony internautów!

Wróćmy do początku…

Page od jakiegoś czasu skarżyła się na bóle brzucha. Jeszcze większy niepokój kobiety budziło nietypowe krwawienie z dróg rodnych. Objawy nie były skutkiem ciąży, na co wskazywał negatywny wynik testu ciążowego. Zaniepokojona udała się na wizytę do ginekologa. Specjalista wykonał badanie USG i… zamarł! W macicy kobiety znalazł siedmiocentymetrową torbiel zwaną dermoidalną. Co to takiego?

Dla tych z was, którzy nie wiedzą, czym jest torbiel dermoidalna – bo ja również tego nie wiedziałam – jest to torbiel, w której rosną włosy i zęby i jest wytworzona z cząstek tkanki płodowej 

– wyjaśniła Page w nagraniu na TikToku.

Potwierdzeniem słów kobiety było zdjęcie, które pokazała do kamery. Zdjęcie, które przedstawia torbiel w kształcie jaja.

@sandwitchbread The movie teeth irl. i can’t wait for surgery, Im gonna keep them in a wet specimen jar. #dermoidcyst #dermoidovariancyst #cyst #gyno #teeth ♬ original sound – page

Torbiel dermoidalna

Torbiele dermoidalne to cysty powstające z komórek zarodkowych jajników lub komórek rozrodczych. Ich wielkość może być różna – te największe mogą osiągnąć nawet rozmiar melona! Co więcej, torbiele dermoidalne mogą przybrać formę włosów, kości, skóry, tłuszczu, a nawet zębów.

Większość to proste torbiele pęcherzykowe, które zwykle pojawiają się i znikają w każdym cyklu i nie wzbudzają żadnego niepokoju. Jednak niektóre z nich, takie jak torbiele dermoidalne, mogą powodować różne objawy i wymagają leczenia 

– tłumaczy w wywiadzie dla cosmopolitan.com położniczka dr Nitu Bajekal, starsza konsultantka i ekspertka ds. zdrowia kobiet.

Torbiele dermoidalne pojawiają się zwykle u kobiet w wieku 20-40 lat i mogą mieć charakter dziedziczny. Często nie towarzyszą torbielom (zwłaszcza tym mniejszym, które nie wymagają usuwania) żadne objawy, przez co są wykrywane przypadkowo podczas badań USG. Te charakterystyczne objawy to z kolei: uczucie mocnego nacisku w dolnej części miednicy lub tępy ból z boku torbieli. Krwawienie, jak miało to miejsce w przypadku naszej bohaterki, zwykle nie jest objawem torbieli dermoidalnych.

Objawów torbieli dermoidalnych nie należy lekceważyć.

Torbiel dermoidalna może pęknąć, powodując silny, ostry ból brzucha. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. Ze względu na to, że torbiel dermoidalna bywa dość ciężka, jajnik z torbielą może się skręcić (jest to zjawisko zwane skrętem jajników). Może to powodować przerywany lub ciągły ból, a także nudności i wymioty. Czasem jajnik musi zostać usunięty

– wyjaśnia dr Bajekal.

Źródła: www.tiktok.com
Fotografie: Zdj. ilustracyjne (miniatura wpisu), www.tiktok.com

Może Cię zainteresować