×

Krótka instrukcja jak zrobić format komputera

Formatowanie komputera jest jedną z tych czynności, którą każdy raz na jakiś czas powinien wykonywać – sformatowany komputer zazwyczaj działa o wiele szybciej, a przy tym jest również znacznie bardziej wydajny i łatwiej się na nim pracuje. Czasem są też bezpośrednie przesłanki ku temu, aby wykonywać formatowanie w tym właśnie momencie. Sprawdźmy, dlaczego i jak zrobić format komputera.

Na początku dobrze jest wiedzieć, że osoby, które nie czują się biegle w obsłudze komputera powinny zatrudnić albo znaleźć kogoś, kto wykona im formatowanie – zwłaszcza, że wszystkim problemom jest łatwiej zapobiegać, niż potem je rozwiązywać. Jeśli mimo tego chcesz wiedzieć, jak robić format komputera – sprawdź poniższe instrukcje.

Co daje formatowanie komputera?

Niezależnie od tego, czy pracujemy na systemie Windows 7, Windows 8 czy nowszym, formatowanie będzie przynosiło taki sam skutek. W trakcie użytkowania komputera instalujemy rozmaite programy, zakładamy i usuwamy pliki i foldery – wszystko to pozostawia pewne luki na dyskach twardych komputera. Luki te powodują, że z czasem komputer działa coraz wolniej i coraz trudniej jest wykonywać na nim nawet podstawowe czynności, a to z kolei przekłada się na ogólne pogorszenie jego działania. Z czasem może dojść do sytuacji, w której komputer całkowicie odmówi współpracy albo stanie się tak powolny, że korzystanie z niego będzie po prostu niemożliwe. Sformatowanie dysków pozwala na ich odnowienie, a co za tym idzie, usunięcie zbędnych programów i plików. Zapobiega również zawieszeniu się systemu, wskutek którego mielibyśmy utracić wszystkie posiadane na nim dane. Co więcej, jest często jedynym rozwiązaniem w przypadku, gdy komputer jest zainfekowany wirusem.

jak zrobić format komputera

Jak przygotować komputer do formatowania?

Zanim sprawdzimy, jak zrobić format komputera, sprawdźmy, co należy zrobić przed nim. Podstawowym działaniem powinno być przegranie absolutnie wszystkich istotnych plików, które posiadamy na naszym komputerze – inaczej zostaną one bezpowrotnie utracone i nie będziemy mogli ich już w żaden sposób odzyskać. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie zainstalowane programy zostaną utracone, dlatego tez konieczna będzie ich ponowna instalacja; część plików pamięci programów pocztowych czy gier da się jednak przegrać, dlatego warto to zrobić, aby potem wgrać je w odpowiednie miejsce po ponownym zainstalowaniu programów.

Jak wykonać format komputera krok po kroku?

Formatowanie komputera można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to formatowanie, które wykonywane jest na dysku C – w takim przypadku konieczne jest ponowne wgranie systemu. W przypadku starszych systemów niezbędna jest odpowiednia płyta, która pozwoli na zainstalowanie po raz kolejny Windowsa. Inaczej jest w przypadku najnowszego systemu – tutaj możliwa instalacja bez płyty, a np. z pendrive’a. Nośnik należy włożyć do komputera, a następnie zresetować komputer. Podczas jego ponownego włączania należy przycisnąć dowolny przycisk, który włączy odczytywanie danych z nośnika. Następnie należy postępować z pojawiającymi się instrukcjami. W ten sposób od nowa wgramy system na dysk systemowy, jednak wybranie odpowiedniej opcji uchroni przed usunięciem danych z pozostałych dysków.

Jak zrobić format komputera w przypadku innych partycji? W Windows 10 można to zrobić łatwo, wchodząc w „Mój komputer”, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy w klawisz oznaczający daną partycję i wybierając opcję „Formatuj”. W ten sposób, postępując zgodnie z instrukcjami, sformatuje się tylko jeden dysk z danymi, bez potrzeby nagrywania od nowa systemu.

Polecane

Może Cię zainteresować