×

Jak zrobić paragraf?

Wstawianie symboli w dokumencie tekstowym nie jest takie proste. Oczywiście podstawowe znaki można znaleźć na klawiaturze. Jeżeli jednak musimy użyć specyficznych oznaczeń, wówczas sprawa się komplikuje. Na szczęście odrobina wprawy w obsłudze programów Word lub Open Office pozwala na szybkie odnalezienie potrzebnego symbolu.

Komenda „Wstaw symbol”

Bardzo szybko różnorakie znaki można znaleźć w menu „symbole”. Jak do niego dotrzeć? Znajdź opcję „Wstawianie” w górnym menu Microsoft Word. Po jego uruchomieniu zauważysz kilka opcji, w tym np. możliwość wklejenia obrazu, różnorakich kształtów, tabeli, obrazów, clipartów itd. Po prawej stronie znajduje się opcja „Symbole”. Kliknij w nią.

Komenda ta pozwala zarówno na znalezienie specyficznych znaków, jak i tworzenie równań. Warto o tym pamiętać, kiedy przyjdzie ci stworzyć np. wzór matematyczny. Po kliknięciu w przycisk „Symbol”, wyświetlą się najczęściej używane oznaczenia. Czasami już tam można znaleźć paragraf. Jeżeli jednak nie znajdziesz go w tabeli, kliknij „Więcej symboli…”. Wówczas uruchomi się okno z przeróżnymi znakami. Można tam odnaleźć np. literki z obcych alfabetów z zaznaczonymi akcentami. Po przewinięciu w dół na pewno wyszukasz paragraf. Zaznacz go i wybierz opcję „Wstaw”.

jak zrobić paragraf

Skróty klawiaturowe

Jeżeli masz włączony Num Lock, łatwo możesz utworzyć znak paragrafu. Pamiętaj, że klawisz ten uruchamia wszystkie przyciski na klawiaturze numerycznej. Jeśli będzie wyłączony, nie uda ci się nic zrobić. Bardzo często o jego uruchomieniu świadczy włączona lampka, świecąca się tuż przy nim.

Paragraf możesz wykonać za pomocą kombinacji klawiszy alt+2+1. Naciśnij je kolejno. Wówczas symbol powinien pojawić się w edytorze. Sposób ten możesz wykorzystać zarówno w Microsoft Word, jak i np. w Notepadzie, WordPadzie. Musisz jednak zamiast liczby 21 (dwa, jeden) wcisnąć 0,1,6,7 (zero, jeden, sześć, siedem). Pamiętaj o tym, że tylko klawisz alt musisz cały czas przytrzymywać. Przyciski z klawiatury numerycznej wystarczy tylko wciskać w kolejności. Nie można klawisza alt. Jeśli zwolnisz go choćby na chwilę, wówczas symbol paragrafu nie pojawi się na ekranie.

Użycie skrótów klawiaturowych jest nieco prostsze niż wyszukiwanie znaku w tabeli „Symbole”. Warto o tej metodzie pamiętać zwłaszcza wtedy, jeśli w konkretnym tekście będziesz musiał użyć dużej ilości paragrafów. Tego rodzaju problem może pojawić się przy okazji pisania tekstów prawniczych. Warto zwrócić uwagę na to, że metoda jest uniwersalna. Sprawdzi się na wszystkich komputerach z systemem Windows.

Kopiuj-wklej

Oczywiście, można kopiować znak z innego dokumentu i wklejać go w docelowy. Tego rodzaju sposób jest często wykorzystywany przez niedoświadczonych redaktorów. Nie warto jednak z niego korzystać. Po pierwsze – może się okazać, że przeklejony symbol zaburzy harmonię tekstu. Będzie zbyt duży lub jego kształt nie będzie odpowiadał używanej przez ciebie czcionce. Poza tym, jeśli znak § występuje często w twoim tekście, nadmierne przeklejanie stanie się irytujące. Musisz pamiętać o tym, że znak zniknie ze schowka wówczas, gdy będziesz chciał skopiować inne znaki lub wtedy, gdy zamkniesz edytor.

Może Cię zainteresować