×

Kreml o wysłaniu polskich samolotów MiG-29. „Niebezpieczny scenariusz”

Nie trzeba było długo czekać na reakcję Kremla ws. transportu samolotów MiG-29. Polski Rząd wyraził chęć dostawy wojskowych samolotów do bazy w Rammstein. Rzecznik Władimira Putina w mocnych słowach skomentował te doniesienia.

„To bardzo niepożądany i potencjalnie niebezpieczny scenariusz”

Rosja ostrzega zachodnie kraje przed dostarczaniem bojowych samolotów do Niemieckiej bazy. Ich późniejszym przeznaczeniem miałoby być wysłanie do Ukrainy. Takie zachowanie według rosyjskiego MSZ jest zagrożeniem dla Rosji. Maria Zacharowa zapewniła również, że Rosja nie zagraża NATO.

źródło: Wikimedia Commons

źródło: Wikimedia Commons

O co chodzi z przekazaniem MiG-29 do Ukrainy?

Jeszcze przed wybuchem wojny można było wyczuć, że państwa na całym świecie uczestniczą w „turnieju szachowym”. Każda decyzja militarna i polityczna rządzących może mieć gigantyczne konsekwencje, więc ostrożność jest tu wręcz wymagana. Ostatnie dni związane są z zamieszaniem wokół przekazania samolotów MiG-29. O podarowanie sprzętu zabiegał Wołodymyr Zelensky. Politycy z Unii Europejskiej i USA zapewniali, że maszyny trafią w ich ręce. Między innymi samoloty miały pochodzić z Polski. W zamian polskie wojsko miało dostać amerykańską flotę.

„Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” – możemy przeczytać w komunikacie MSZ

Niestety, amerykańscy politycy zrobili unik w tej sprawie. Pomimo wcześniejszych ustaleń, chcą wycofać się z planowanej akcji. Pentagon wydał nawet specjalne oświadczenie:

źródło: Wikimedia Commons

źródło: Wikimedia Commons

„Perspektywa, w której samoloty w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO”

Rzecznik Pentagonu dodał również:

„Nie jest dla nas jasne, aby istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie. Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO, ale nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji”

Ostateczna decyzja należy do polskich polityków

Amerykanie nie poparli tego pomysłu. Departament Obrony poinformował, że „perspektywa myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych, które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, by wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO”.

John Kirby podkreślił, że ostateczna decyzja należy do Polski. Podczas konferencji prasowej stwierdził: „Ja nie mogę wypowiadać się w imieniu polskich władz. Jeśli jakiś kraj chce przekazać samoloty ukraińskim siłom powietrznym, to jest suwerenna decyzja, która mogą podjąć. Stany Zjednoczone nie będą stały na drodze i nie będą przeszkadzały”

źródło: CNN

źródło: CNN

Może Cię zainteresować