×

Historyczne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Owacje na stojąco od całej sali

To z pewnością było historyczne przemówienie Prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przemawiał we wtorek z bunkru do członków brytyjskiej Izby Gmin. Jego słowa niczym zimny prysznic wywołały ciarki na plecach. Takich słów się nie zapomina!

„Ukraina się nie podda i nie przegra” – przemówienie Wołodymyra Zełenskiego do Wielkiej Brytanii

To pierwszy taki przypadek, by przywódca innego kraju przemawiał do brytyjskich posłów w sali posiedzeń. Jego wystąpienie z pewnością przejdzie do historii nie tylko ze względu na okoliczności, ale również ze względu na treść przemówienia.

Prezydent postanowił przypomnieć Brytyjczykom, że oni również stali w obliczu zagrożenia. Przywołał czas II Wojny Światowej, podczas której Anglia broniła się przed nazistowskim Niemcom. Wykorzystał również słowa byłego premiera Winstona Churchilla, który w tamtych czasach stał na czele dowódców. W ówczesnym przemówieniu, polityk zapewniał, że „będziemy walczyć na plażach”.

Wołodymyr stworzył ukraińską wersję tego zapewnienia. Powiedział, że: „będziemy walczyć do końca, na morzu, w powietrzu, będziemy nadal walczyć o naszą ziemię, bez względu na koszty, będziemy walczyć w lasach, na polach, na brzegach, na ulicach”

Prezydent przemawiał z bunkru. Nie uciekł z Kijowa, bo jak jego bracia, wierzy, że Ukraina wygra tę wojnę.

Nie chcemy stracić tego, co mamy, co jest nasze… tak samo jak wy kiedyś nie chcieliście stracić swojego kraju, kiedy naziści zaczęli walczyć z waszym państwem, a wy musieliście walczyć o Wielką Brytanię

Wzruszająca prośba Zelenskiego o pomoc

Po 13 dniach od pierwszego aktu agresji Rosji na Ukrainę – zginęło już 50 bezbronnych dzieci. To właśnie o ich śmierci powiedział prezydent.

„To są dzieci, które mogły żyć, ale ci ludzie nam je odebrali”

Jego żona Olena również nie może znieść myśli o śmierci tych niewinnych istot. Na swoich profilach opisała ostatnie chwile dziecięcych ofiar wojny. Opatrzonym w ich zdjęcia postem, prosiła NATO o zamknięcie przestrzeni lotniczej nad Ukrainą. By raz na zawsze zakończyły się bombardowania. Niestety, jej prośba nie jest tak prosta do spełnienia.

„Ukraina nie chciała prowadzić tej wojny. Ukraina nie chciała stać się duża, ale w ciągu dni tej wojny stała się wielka. Jesteśmy krajem, który ratuje ludzi, mimo że musi walczyć z jedną z największych armii świata. Musimy walczyć z śmigłowcami, rakietami” – mówił przed izbą gmin Zelenski

Podziękował również Borisowi Johnson’owi za jego wsparcie oraz prosił o pomoc innych zachodnich państw. Apelował, by nie bali się wyznaczać kolejnych sankcji Rosji. Zwrócił się również z prośbą o uznanie (Rosji) za kraj terrorystyczny.

Prezydent Ukrainy dostał owacje na stojąco

Przemówienia Wołodymyra Zełenskiego napawają nadzieją cały kraj

Może Cię zainteresować

zamknij