×

Kiedy przestaniemy nosić maseczki ochronne? Ekspert nie pozostawia złudzeń

Po tym, jak ogłoszono skuteczność szczepionki, wiele osób zaczęło się zastanawiać, kiedy przestaniemy nosić maseczki ochronne? Okazuje się, że nie tak szybko, jakbyśmy chcieli.

Jak długo potrwa jeszcze pandemia?

W listopadzie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że badana przez niego szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 95 proc. skuteczności. Szczepionka powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Została ona przetestowana na 40 tys. wolontariuszy z całego świata. W Polsce szczepienia rozpoczną się z początkiem stycznia.

Kiedy więc doczekamy się końca pandemii? Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski podkreślił w rozmowie z PAP, że na tę chwilę trudno przewidzieć, w jakim czasie uda się opanować problem pandemii.

Podkreślił jednak, że szczególnie ważne jest nastawienie społeczeństwa do szczepień:

Im więcej osób podda się zaszczepieniu, tym lepiej. Na tę chwilę nie wiemy jednak, czy szczepionki pozwolą nam ten problem zupełnie wyeliminować, czy tylko go wygłuszyć i wciąż sezonowo będziemy obserwować wzrost zakażeń w różnych regionach świata. Tak czy owak, szczepionki przyniosą ulgę – dla systemu ochrony zdrowia i w różnych aspektach naszego życia codziennego.

Dodał, że nadal nie wiadomo, jak długo po zaszczepieniu będzie trwała ochrona przed COVID-19:

Tego na razie nikt dokładnie nie wie, a od tego jak długa będzie trwała tak ochrona zależy, czy będziemy musieli powtarzać szczepienie; jeżeli tak, to co jaki czas? Co roku, co dwa, czy co trzy lata? Taka ewentualność komplikować będzie możliwość kontrolowania wirusa z uwagi na to, że cały czas będzie występowała konieczność produkowania dużej liczby dawek.

Kiedy przestaniemy nosić maseczki ochronne?

Wiele osób zastanawia się także, kiedy rząd zniesienie obostrzenia wprowadzone na czas pandemii. Chodzi szczególnie o nakaz noszenia maseczek. Jak powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski:

Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii.

Ekspert podkreślił, że wynalezienie szczepionki to ważny i znaczący moment. W przestrzeni publicznej już padają hasła o „wygranej” z wirusem. Według Rzymskiego, to jeszcze nie moment do świętowania. Nadal powinniśmy stosować się do wytycznych sanitarnych:

Wejście szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek, czy na zaprzestanie dbania o higienę rąk w taki sposób jak to teraz czynimy. To jest dopiero początek długiej drogi – i jeszcze sporo przed nami, żeby udało nam się ten problem opanować.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: zdrowie.wprost.pl, www.rmf24.pl, dentonet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować