×

Kawalerka z balkonem – 3 propozycje aranżacji

Kawalerka kojarzy się z mieszkaniem tylko dla jednej osoby. Tymczasem odpowiednia aranżacja sprawi, że będzie to funkcjonalna przestrzeń także dla pary, zwłaszcza, że kawalerka wcale nie musi mieć bardzo małego metrażu. Pomocne w uzyskaniu satysfakcjonującej przestrzeni będzie zastanowienie się, co będzie w mieszkaniu niezbędne i ograniczenie niepotrzebnych bibelotów. Dodatkowym atutem każdego mieszkania, nie tylko kawalerki, jest bez wątpienia balkon.

Przede wszystkim przestrzeń do przechowywania

Zanim zaczniesz wybierać to, co najprzyjemniejsze, czyli dodatki, zaplanuj przestrzeń mieszkania. Przede wszystkim pomyśl o miejscu do przechowywania. Wszelkie szafki, komody czy nawet niewielkie otwierane pufy, to coś, na co warto zwrócić uwagę. Dzięki temu unikniesz bowiem bałaganu i konieczności przechowywania rzeczy w pudłach ukrytych, np. za zasłoną. Wbrew pozorom, nie musisz mieć znanej z czasów PRL meblościanki! Obecnie zabudowy meblowe są niezwykle eleganckie, a niekiedy nawet nie rzucają się w ogóle w oczy po wejściu do pomieszczenia.

Jeżeli chcesz znaleźć swoje pierwsze, drugie lub wymarzone mieszkanie, atrakcyjna będzie inwestycja NU! Warszawa Wola, w której bez problemu znajdziesz idealne dla siebie miejsce do życia. Niezależnie od tego, czy szukasz kawalerki, czy kilkupokojowego mieszkania.

Balkon jako substytut komórki lokatorskiej

Balkon bywa często bardzo niedocenianym miejscem, przynależącym do mieszkania. Tymczasem z powodzeniem możesz wykorzystać tę przestrzeń, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz komórki lokatorskiej. Możesz tam umieścić rower czy sprzęt do uprawiania sportów zimowych. Aby zabezpieczyć przedmioty przed wilgocią, możesz wykorzystać dedykowane pokrowce lub szafy balkonowe. Są one zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na czynniki atmosferyczne.

Mniejszy balkon także może służyć jako miejsce do przechowywania. W praktycznie każdym markecie znajdziesz skrzynie, w których możesz przechowywać rzeczy np. do pielęgnacji roślin, a także tekstylia do mebli ogrodowych, gdy z nich nie korzystasz. Skrzynie dostępne są w różnych rozmiarach, przez co bez trudu dopasujesz odpowiedni mebel do Twojego balkonu.

Własny kawałek zieleni lub dodatkowy pokój

Nawet najmniejszy balkon przy odrobinie chęci zmienisz w ogród marzeń! Wystarczy kilka doniczek i prosty zestaw mebli ogrodowych. Jeżeli Twój balkon jest nieco większy, zaaranżuj na nim strefę wypoczynkową z leżakiem, huśtawką lub kanapą ogrodową. Odrobina zieleni wpływa kojąco na organizm, pomaga się wyciszyć i odpocząć. Szczególnie wówczas, gdy najbliższa okolica obfituje w betonowe konstrukcje i próżno szukać choćby małego parku.

Czy balkon może stać się dodatkowym pokojem? Tak, ale wymaga to nieco więcej nakładów finansowych i zgody wspólnoty mieszkaniowej. Balkon możesz zabudować przy pomocy paneli szklanych, a dodatkowo ogrzewać powstałe pomieszczenie. Wówczas będzie możliwość korzystania z balkonu przez cały rok. Obecnie zimy nie są już tak mroźne, jak dawniej, dlatego koszty ogrzewania tego typu zabudowy nie powinny być zbyt wysokie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ograniczyć się tylko do zabudowy. Ochroni ona balkon przed ptakami, szczególnie w tych rejonach Polski, gdzie żyje dużo gołębi. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na ogrzewanie, możesz na balkonie zaaranżować ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia. 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować