×

Czy kary cielesne powinny być stosowane wobec dzieci? Opinia większości rodziców może zaskoczyć

Bicie dzieci kontra bezstresowe wychowanie to temat rzeka. Opinie są mocno podzielone i o ile wychowanie dziecka to sprawa samych rodziców, kwestia kar cielesnych może mieć konsekwencje prawne.

Statystyki

Polaków zapytano, co sądzą o fizycznym karaniu pociech, a sondaż przeprowadzony przez SW Research pokazuje wyniki. Okazuje się, że prawie połowa ankietowanych akceptuje klapsy, a co trzecia osoba uważa, że kary cielesne są w ogóle niedopuszczalne. Z kolei 16 procent respondentów nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Wyników ciąg dalszy

Ekspert z agencji badawczej SW Research, Piotr Zimolzak, zwraca szczególną uwagę na pewne kwestie. To mężczyźni (57 procent) częściej stosują kary cielesne wobec dzieci. Bicie pociech ma również częściej miejsce w przypadku osób powyżej 50. roku życia, w rodzinach o dochodzie niższym niż 1000 złotych.

Co na to prawo?

I tutaj sprawa jest dość jasna, bo kary cielesne wobec dzieci mają w naszym kraju konsekwencje prawne. Eksperci zwracają uwagę, że klaps to mimo wszystko przemoc, która może negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka. Również Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, zabrał głos w sprawie:

does spanking a child have to be a crime in United States and most other countries?

Uderzenie dziecka to zawsze uderzenie drugiego człowieka i jest niedopuszczalne w systemie wychowawczym. Przypominam także, że w Polsce od 2010 r. stosować przemocy wobec dzieci nie można, ponieważ obowiązuje prawny, całkowity zakaz kar cielesnych.

Opinia naukowców

Naukowcy z King’s College w Londynie informują, że bicie dziecka może mieć szereg negatywnych konsekwencji. Zmiany w mózgu i jego strukturze mogą prowadzić do zmniejszenia objętości istoty szarej, która odpowiada za przetwarzanie informacji. Zagrożone są także komórki nerwowe ze względu na wydzielany kortyzol, czyli hormon stresu.

Spanking children increases the likelihood of childhood defiance and long-term mental issues. The study in question involved 160,000 children and five decades of research via rddit science http://bit.ly/1MVQPfK

Choć za klapsa nikt nie trafi za kraty, warto jednak mieć na uwadze zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka, za każdym razem, gdy zaczyna brakować cierpliwości

Polecane

Może Cię zainteresować