×

11 potwornych kar, które wymierzano kobietom w przeszłości. #7 przeszedł moje wyobrażenia

W dawnych czasach kobiety nie miały łatwo. Oprócz tego, że ich rola była umniejszana na każdym kroku, to czekała na nie seria najróżniejszych kar za najmniejsze nawet przewinienia. Przerażające konsekwencje były następstwem błahych czynów. Zobaczcie zresztą sami.

#1 Kaganiec za plotkowanie

museumofwitchcraftandmagic.co.uk

Kobiety, które dokuczały, plotkowały lub zwyczajne zbyt dużo mówiły, w ramach kary musiały nosić kaganiec z metalowymi kolcami. Nie był to jednak zwyczajny kaganiec, bo kara wydawałaby się wręcz łagodna.

Kolce znajdowały się w ustach, więc każde poruszenie językiem wiązało się z ranami i ogromnym bólem. Czasem, by upokorzyć kobietę, prowadzono ją przez miasto lub przykuwano do kominka.

#2 Jarzmo za sprzeczkę

kary dla kobiet
Twitter: @theclinkprison

Sprzeczające się ze sobą kobiety były „godzone” w ten właśnie sposób. Patrząc na obrazek, łatwo się domyślić, że poruszanie w tym wynalazku nie było łatwe. Kilka godzin spędzone w ten sposób miało zakończyć wszelkie kłótnie.

#3 Cielęcy taboret za niewłaściwe zachowanie seksualne

ladydespensersscribery.com

W tym przypadku chodziło o upokorzenie, a karę wymierzano kobietom i mężczyznom. Jednak najchętniej w ten sposób traktowano nierządnice. Nagiego delikwenta przywiązywano do wymyślnego krzesła bez siedziska i zmuszano do paradowania przez miasto lub „siedzenia” przed własnym domem.

#4 Ulepszenie cielęcego taboretu dla nierządnic

en.wikipedia.org

Później stołek wieszano na długich belkach drewna. Karę przenoszono nad rzekę i kobietę zanurzano w wodzie, by „ochłodzić jej nieumiarkowany żar”. Często jednak wpychano je do wody tyle razy, że umierały.

#5 Łaska tłumu za plotki

tes.com

Ewidentnie plotki to najgorszy czyn, którego mogły się dopuścić kobiety. Inną karą za tego typu przewinienie było pozostawienie oskarżonej w dybach. W zależności od nastroju tłumu, kobieta otrzymywała karę, a często zdarzały się przypadki ukamienowania.

#6 Płaszcz pijaka

archive.org

Choć głównie tak karano mężczyzn za kradzież i nadmiar alkoholu, również kobiety, które przesadziły z mocnymi trunkami miały okazję przechadzać się po mieście w beczce. Za spanie w nieodpowiednim miejscu lub inkontynencję także groził płaszcz pijaka.

#7 Romans karany był obcięciem nosa

link.springer.com

Oszpecenie kobiety miało na celu odebranie jej urody i przy okazji zniechęcenie do kolejnych igraszek za plecami męża. Jak na ironię, mężczyźni za cudzołóstwo płacili drobną karę pieniężną.

#8 Marsz wstydu dla apodyktycznej żony

indiana.edu

Na żonę, która odważyła się powiedzieć dwa słowa za dużo czekał właśnie taki marsz. Bosy spacer po mieście w samej halce, nie był przyjemnym doświadczeniem. Ostre kamienie raniły stopy, a tłum gapiący się na oskarżoną był znacznie gorszy od upokorzenia.

#9 Prostytutki były traktowane gorącym żelazem

Każda kobieta związana z tego typu biznesem była oblewana gorącym żelazem i wyganiana z miasta. Czasem przypalano jedynie policzki, a czasem kat miał inną wizję wymierzania wyroku.

#10 Czarownice topiono

oldoperatingtheatre.com

To nie kara sama w sobie, lecz w ten sposób sprawdzano, czy kobieta jest czarownicą czy nie. Łowcy wrzucali związaną podejrzaną do rzeki i czekali. Jeśli wypłynęła, z pewnością była czarownicą i czekało ją spalenie na stosie. Jeśli nie wypłynęła, raczej utonęła, co sugerowałoby, że jednak czarownicą nie była.

#11 Stos dla czarownic

Klasyczny repertuar, wszystkim doskonale znany. Kobietę oskarżoną o obcowanie z demonami i samym szatanem po prostu palono na stosie.

Może Cię zainteresować

zamknij