×

Jaka będzie Rosja bez Putina? Ceniony rosyjski pisarz przestrzega

Władimir Putin nie będzie żył wiecznie. Nasuwa się tym samym pytanie, jaka będzie Rosja bez Putina? Czy jego szaleńcza polityka będzie kontynuowana? Rosyjski pisarz Michaił Szyszkin nie ma dobrych wieści. Jest przekonany, że po Putinie nadejdą jego „godni” następcy.

Kim jest Michaił Szyszkin?

Urodzony w 1961 roku Michaił Szyszkin jest jednym z najwybitniejszych, rosyjskich pisarzy. Za swoją twórczość został nagrodzony trzema najważniejszymi w Rosji nagrodami literackimi (m.in. prestiżową nagrodą Bolshaya Kniga), a jego dzieła są przekładane na kilkanaście języków. Pisarz od lat żywi niechęć do prezydenta Władimira Putina i „jego piramidy złodziei, którzy niewolą ludzi za ich przekonania polityczne”. Prawdopodobnie z tego też powodu odmówił reprezentowania Rosji na American Book Expo w 2013 roku. Od 1995 roku Michaił Szyszkin żyje na emigracji w Szwajcarii.

 

„Wojna w Ukrainie całkowicie mnie załamała”

Jak Michaił Szyszkin postrzega wojnę w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie całkowicie mnie załamała. Bycie Rosjaninem boli, strasznie mi wstyd

– powiedział w wywiadzie dla belgijskiego dziennika „De Standard” Michaił Szyszkin.

Pisarz uważa, że zarówno Rosjanie jak i rosyjscy żołnierze są okłamywani, podatni na „kremlowskie kłamstwa”.

Jeśli pokażesz im zdjęcia zbrodni w Buczy, ich reakcja jest całkowicie przewidywalna. Tak, tak, okropne zdjęcia. To straszne, co ci ukraińscy faszyści robią własnym obywatelom.

Szyszkin twierdzi, że Rosjanie walczący na froncie nie wiedzą, dlaczego ryzykują życie w Ukrainie. Z drugiej zaś strony Ukraińcy walczą o swoje rodziny, wolność i kraj.

Dlatego tej wojny nie można wygrać, a przez propagandę wcześniej czy później znacznie przebijać się w Rosji prawda

– uważa Szyszkin, którego zdaniem Rosja przez wojnę w Ukrainie stanie się runią gospodarczą, polityczna i psychologiczną.

Jaka będzie Rosja bez Putina?

Ze słów pisarza jasno wynika, że na próżno szukać pocieszenia w odejściu od władzy Władimira Putina. Naiwnością jest myślenie, że bez Putina Rosja będzie bardziej demokratyczna lub umiarkowana.

Nie liczmy na to, że bez Putina Kreml stanie się bardziej demokratyczny i umiarkowany.

Po okresie chaosu i anarchii władzę obejmą nowi dyktatorzy. Zachód nie będzie miał innego wyjścia, jak ich zaakceptować, ponieważ kluczowe znaczenie będzie miało opanowanie arsenału nuklearnego Rosji. Po Putinie będą nowi „Putinowie”. Historia Rosji to błędne koło. Tak, przepraszam, nie jestem zbytnim optymistą

– podsumowuje Szyszkin.

Jesteście podobnego zdania?

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij