×

Jak zasnąć w dwie minuty? Tę metodę stosują amerykańscy żołnierze

Jesteś zmęczony, śpiący, a sen i tak nie nadchodzi? Myślisz o tym, że już za parę godzin usłyszysz dźwięk budzika, a ty znów zmęczony pójdziesz do pracy? Im mniej czasu mamy, tym trudniej nam zasnąć, bo denerwujemy się, że niebawem trzeba wstać. Czy szybkie zasypianie jest możliwe? Jak zasnąć w dwie minuty?

Jak zasnąć w 2 minuty? Metoda amerykańskich żołnierzy

US Navy Pre-Flight School wymagała od swoich pilotów, żeby potrafili zasnąć w każdych warunkach i o dowolnej porze dnia. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Dla amerykańskich wojskowych opracowano specjalną metodę, która pozwala zasnąć nawet w hałasie i w pozycji siedzącej.

Sharon Ackerman opisała ją w książce zatytułowanej „Relax and Win: Mistrzowska wydajność”. Wystarczy 120 sekund, żeby zapaść w błogi sen dzięki tej metodzie. Brzmi nierealnie? Piloci wojskowi, po ok. sześciu tygodniach treningu, potrafili zasnąć w mniej niż dwie minuty (nawet po wypiciu kawy i w hałasie). W jednostce, w której przeprowadzono trening, metoda sprawdziła się u 96 proc. pilotów.

Jak zasnąć w dwie minuty?

Kluczem do sukcesu jest stosowanie się do kilku prostych zasad.

1. Połóż się na plecach i rozluźnij mięśnie twarzy.

Twoja twarz ma aż 43 mięśnie – postaraj się, żeby żaden z nich nie pracował. Żadnego mrużenia oczu ani marszczenia czoła! Pamiętaj też o rozluźnieniu języka i szczęki. Gdy naprawdę rozluźnisz twarz, twoje ciało otrzyma sygnał, że czas się zrelaksować.

2. Pora na rozluźnienie ramion i rąk.

Pozwól ramionom opaść tak nisko, jak to możliwe. Praworęczne osoby powinny zacząć od prawego bicepsa: możesz go najpierw napiąć, a następnie pozwól mu się rozluźnić. Potem rozluźnij dłonie i palce. To samo powtórz z drugą ręką.

3. Rozluźnij klatkę piersiową i wypuść powietrze.

4. Pora na rozluźnienie nóg.

Poczuj, jak mięśnie wiotczeją, a nogi stają się ciężkie i zapadają w łóżko. Nie zapomnij o stopach i kostkach.

5. Oczyść umysł.

Rozluźnienie ciała nie pomoże, jeśli będzie analizować niepowodzenia z całego dnia albo myśleć o tym, że za kilka godzin musisz wstać do pracy. Postaraj się przez 10 sekund utrzymać umysł w bezruchu. A jeśli ci się to nie udaje, powtarzaj sobie: „nie myśl, nie myśl, nie myśl”. Możesz także przywołać w myślach jeden z relaksujących obrazów: leżysz w hamaku w zaciemnionym pokoju albo w kajaku na środku spokojnego jeziora.

Warto sobie pomóc w zasypianiu, wykonując te czynności:

  • weź przed snem ciepły prysznic/kąpiel,
  • przewietrz sypialnię,
  • załóż skarpety,
  • umieść telefon z dala od łóżka,
  • uprawiaj przez 15 minut jogę,
  • telewizor i komputer zamień na książkę.
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x