×

Jak naprawdę nazywa się Beata Tyszkiewicz? Mało kto o tym wie

Jak naprawdę nazywa się Beata Tyszkiewicz, ceniona polska aktorka filmowa i telewizyjna? Mało kto wie, jak brzmi jej pełne imię i nazwisko. „Pierwsza dama polskiego kina” ma bowiem trzy imiona i… dwa nazwiska.

Co wiemy o Beacie Tyszkiewicz?

Beata Tyszkiewicz przyszła na świat 14 sierpnia 1938 roku na Wilanowie w Warszawie. Za dwa tygodnie skończy zatem 84 lata. Jest cenioną polską aktorką filmową, telewizyjną, a także publicystką i działaczką społeczną.

Na swoim koncie ma niezliczoną ilość ról, w które się wcieliła. Niektóre źródła podają, że odegrała ich ponad 100. Za sprawą swojej charakterystycznej urody często była obsadzana w rolach arystokratek lub kobiet będących przedmiotem pożądania przez mężczyzn. Wcieliła się m.in. w rolę Izabeli Łęckiej w filmie pt. „Lalka”.

Za wkład w rozwój kinematografii została doceniona wieloma odznaczeniami i nagrodami. Zyskała również zaszczytny tytuł „pierwszej damy polskiego filmu”.

Prywatnie Beata Tyszkiewicz była trzykrotnie rozwiedziona. Była żoną Andrzeja Wajdy (1967-1969), a w późniejszych latach także Witolda Orzechowskiego i Jacka Padlewskiego. Tyszkiewicz doczekała się dwóch córek: ur. w 1967 roku Karoliny (z małżeństwa z Wajdą) i ur. w 1977 roku Wiktorii (z małżeństwa z Padlewskim).

Beata Tyszkiewicz niedawno wycofała się z życia publicznego, ale na nudę narzekać nie może. Aktorka ma bowiem wiele pasji. Jedną z nich jest zainteresowanie fotografią.

Tego o Beacie Tyszkiewicz nie wiecie…

Nie każdy wie, że Beata Tyszkiewicz pochodzi z rodziny arystokratycznej. Jej przodkowie to Tyszkiewiczowie herbu Leliwa. Ojcem chrzestnym „pierwszej damy polskiego kina” był natomiast hrabia Adam Branicki.

Co więcej, 83-latka przez długi okres swojego życia nie widziała swojego prawdziwego ojca, Krzysztofa Tyszkiewicza. Jej rodzice rozstali się podczas II wojny światowej. Beacie i Krzysztofowi udało się spotkać ponownie dopiero w 1973 roku.

Jak naprawdę nazywa się Beata Tyszkiewicz?

Ciekawostką jest, a właściwie są… prawdziwe imiona i nazwiska Beaty Tyszkiewicz. Aktorka ma aż trzy imiona i dwa nazwiska. Beata Tyszkiewicz, to tak naprawdę Beata Maria Helena Tyszkiewicz-Kalenicka. O ile drugie i trzecie imię może nie być zaskoczeniem, o tyle drugie nazwisko już tak. Skąd zatem nazwisko Kalenicka?

Tyszkiewiczowie mają pochodzić od Tyszki, czyli Tymoteusza, syna bojara Kalenika Miszkowicza (stąd zwani byli Tyszkiewiczami). Jedna gałąź Tyszkiewiczów o przydomku Kalenicki nabyła Łohojsk 20 października 1531 i otrzymała tytuł hrabiowski na Łohojsku i Berdyczowie od króla Zygmunta II Augusta 5 listopada 1569

– czytamy w sieci.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować