×

Ile kosztuje złotówka z 1991 roku? Może być warta więcej, niż wskazuje nominał

Ile kosztuje złotówka z 1991 roku? Z pozoru zwyczajna moneta może być naprawdę cenna. Przekonała się o tym pewna dziewczynka, która chciała wydać 30-letnią złotówkę na cukierki. W porę monetę przechwycił jej starszy brat.

Ile kosztuje złotówka z 1991 roku?

„Fakt” opisuje historię, jaka mogła się przydarzyć w każdym domu. Jeden z członków redakcji wręczył swojej córce 1 złoty, żeby kupiła sobie cukierki na wagę w osiedlowym sklepiku. Była jednak niedziela i sklep już zamknięto. Monetą o nominale 1 zł zainteresował się starszy brat dziewczynki. Chłopiec zauważył, że moneta o niewielkim nominale ma już swoje lata, konkretnie 30 lat. Postanowił więc sprawdzić w Internecie, ile może być warta.

Gdy chłopiec zajrzał na aukcję internetową, przekonał się, że miał rację. Okazało się, że złotówka z 1991 roku może kosztować nawet kilkaset złotych!

Jeśli moneta jest w stanie idealnym, na aukcji można za nią otrzymać nawet 700 złotych. Jednak jest to cena wyłącznie za monetę, która nie była w obiegu, bez rys i uszkodzeń.

Ile może kosztować złotówka
Pixabay

Cena za monetę obiegową

Również 30-letni złoty, który był w obiegu, może kosztować więcej, niż wskazuje nominał. Co prawda nie są to już tak zawrotne kwoty, jak w przypadku monet, które nie były w obiegu. Ale i tak za jedną złotówkę możemy otrzymać kilka, kilkadziesiąt, a nawet 100 razy więcej pieniędzy.

Złotówka, o której napisał „Fakt”, może być warta od 10 do 100 złotych. Natomiast najbardziej zniszczone egzemplarze na aukcjach internetowych kosztują kilka złotych.

Dobrze zachowane są wystawiane po 50 zł. Egzemplarze w stanie menniczym, nawet po 200 czy 700 zł. Drogie są też destrukty, czyli monety wybite z wadą menniczą

– opisuje „Fakt”.

Monety z 1990 roku są jeszcze droższe. Dlaczego?

Właśnie od tego roku Narodowy Bank Polski wybijał monety i magazynował je przed nadchodzącą denominacją (ta miała miejsce w 1995 roku), żeby w dniu wymiany pieniędzy nie zabrakło bilonu.

To kolejny dowód na to, że warto wnikliwie przyglądać się zawartości portfela i kieszeni, nawet jeśli chcemy jedynie pozbyć się ciążących nam monet.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij