×

Ta pozornie zwykła moneta 1 zł jest warta kilka tysięcy! Masz taką w domu?

Stara moneta 1 zł ma zdecydowanie większą wartość niż ta wybita. Okazuje się, że jest nie lada gratką dla fanów numizmatyki.

Jak rozpoznać cenną monetę?

Stare monety mogą być niezwykle dobrą inwestycją. Ich wartość nie tylko z czasem rośnie, ale zdarzają się także takie z domieszką złota. To znacząco podnosi ich wartość. Numizmatycy na całym świecie są w stanie zapłacić holendernie duże pieniądze za białe kruki.

Jednakże jak rozpoznać wartościową monetę? Kluczowy jest jej nakład oraz rok wybicia. Nawet powszechne środki płatności mogą mieć sporą wartość, jeśli były wytworzone w małej ilości.

Innymi wartościowymi bilonami są te, które stworzono, aby uczcić jakąś rocznicę, jednak tu także kluczowy jest rok oraz nakład. Dodatkowo mogą być one zrobione z wartościowych kruszców, a to znacząco podnosi ich cenę.

Stara moneta 1 zł
YouTube

Stara moneta 1 zł z okresu PRL jest warta niemało

Niektóre osoby pewnie do dziś mają gdzieś zaległe, „stare złotówki”. Jednakże pamiętajmy, że chodzi tutaj wyłącznie o monety, nie zaś banknoty. Jak się okazuje, aluminiowe PRL-owskie monety w ostatnim czasie zyskują na sporej wartości.

Na korzyść kolekcjonerów działa czas. Nic nie uchroni się przed dewastacyjnym wpływem upływu czasu, więc stare monety w idealnym stanie mają ogromną wartość kolekcjonerską. Jednakże kluczowy jest ich stan, który dzieli się na 3 kategorie.

Stara moneta 1 zł
YouTube

Jak ocenia się monety?

I stan to moneta idealna, bez żadnych defektów oraz śladów używania. II stan to moneta, która weszła w obieg, jednakże widoczne są na niej ślady użytkowania. III stan to moneta zniszczona, wytarta, posiadająca liczne ślady użytkowania. Jednakże nawet taka złotówka może być warta nawet 50 złotych.

A ile może być warta moneta w idealnym stanie? W ubiegłym roku złotówka z PRL-u wybita w 1967 roku była warta ponad 600 złotych. Takowa cena jawi się stąd, że wybito dokładnie 1 002 000 co w przypadku powszechnego pieniążka jest niewielką liczbą.

Nawet grosze osiągają zawrotne kwoty. Przykładowo 20 gr z 1957 roku zlicytowano z ceną wywoławczą na poziomie 400 zł. Na aukcji wystawiono także trzy sztuki złotówki z 1957 roku z kwotą początkową 1000 zł każda.

Jeśli naprawdę zainteresował Was temat monet, to możecie obejrzeć poniższy film. Przedstawia on całą kolekcję, która będzie wystawiona w dniach 4-6 lutego na Zimowej Aukcji Gabinetu Numizmatycznego:

Źródła: www.fakt.pl, www.biznesinfo.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij