×

Hymn Strajku Kobiet podbija internet. Wykonawcy reprezentują środowisko LGBTQ+

Hymn Strajku Kobiet stał się nowym symbolem protestów przeciwko zmianie prawa aborcyjnego. Manifestacje w całej Polsce wciąż nabierają na sile. Ludzie zapowiadają, że będą walczyć tak długo, jak będzie to potrzebne.

Hymn Strajku Kobiet

Aborcja to temat, o którym trudno rozmawiać bez emocji. Opinia odnośnie prawa do usuwania ciąży lub jego braku jest tak silnie zakorzeniona w każdym człowieku, że niełatwo jest wpłynąć na jej zmianę. Jest to główna przyczyna nieprawdopodobnie szerokiego zasięgu protestów, które toczą się w całym kraju. Na temat zgromadzeń wypowiedział się nawet ojciec Tadeusz Rydzyk.

Manifestujący doczekali się nawet własnego, nieoficjalnego hymnu. W sieci ukazało się nagranie stworzone przez zespół Di Libe brent wi a nase Szmate. Jest to „queerowa kapela podwórkowa”, która sympatyzuje ze środowiskiem LGBTQ+.

Utwór poświęcony wyrokowi TK skomponowano na melodię pieśni włoskich partyzantów. Piosenka z okresu II wojny światowej pt.: „Bella ciao” była wówczas skierowana przeciwko faszystowskiemu okupantowi. Nowa wersja starego utworu patriotycznego brzmi następująco:

Więc jeśli nie chcesz swojemu ciału powiedzieć ciao, ciało, ciao, ciao, ciało ciao, ciao! To bierz transparent jak inne siostry i bunt swój po ulicy nieś.

Nagranie przedstawiające grającą na akordeonie kobietę, która wykonuje tę piosenkę zyskało w sieci ogromną popularność. 

hymn Strajku Kobiet
Twitter

LGBTQ+ w pakiecie z aborcją?

Piosenkę wykonuje Maja Pompa, a tekst piosenki napisała Łaja Szkło. Obie kobiety tworzą muzyczny zespół Di Libe brent wi a nase Szmate, co w języku jidysz znaczy „miłość płonie jak mokra szmata”. Tekst piosenki zatytułowanej „Tortury ciało” brzmi:

Pewnego czwartku

polski Trybunał

chciał przejąć moje ciało, twoje ciało, ciało ciało ciało!

Pewnego czwartku

polski Trybunał

wyrzekł nam wojnę w biały dzień.

Więc jeśli nie chcesz

swojemu ciału

powiedzieć ciao, ciało, ciao, ciao, ciało ciao, ciao!

To bierz transparent

jak inne siostry

i bunt swój po ulicy nieś.

Niech płonie nasz gniew

w tysiącach gardeł

co krzyczą dość ofiarom, dość ofiarom, wara od nas wiaro!

Jesteśmy równe

Jesteśmy wolne,

i świat usłyszy naszą pieśń!

Kochana siostro

ty wykrzycz głośno:

j**any rządzie – ciao, TK- ciao, PATRIARCHACIE – ciao!

Kochana siostro

niech jutro niesie

o obalonym rządzie wieść.

Nie od dziś wiadomo, że w krajach Europy Zachodniej funkcjonują tzw. pakiety przekonań, które nie są przyjmowane oddzielnie, lecz funkcjonują jako zlepek poglądów. Obecnie przeważająca część krajów Unii Europejskiej oraz sama wspólnota charakteryzują się przekonaniami lewicowymi. W pakiet ich postulatów wchodzą m.in. szeroki dostęp do aborcji, poszanowanie LGBTQ+, walka z tzw. mową nienawiści, otwartość na emigrację z krajów islamskich oraz szerzenie ideologii różnorodności wielokulturowej.

Fakt, że zespół Di Libe brent wi a nase Szmate angażuje się w działania związane z LGBTQ+ wskazuje na to, że część protestujących reprezentuje zespół przekonań, które UE pragnie zakorzenić we wszystkich krajach członkowskich. 

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij