×

12 pikantnych faktów historycznych, o których nie powie Ci nauczyciel. Wyzwolone czasy!

Wydaje Ci się, że historia nie ma przed Tobą nic do ukrycia? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że nasi przodkowie z całego świata, byli nie lada zbereźnikami. Przekonaj się sam, jak kiedyś to wszystko wyglądało.

1. Wiele piosenek ludowych miało podtekst seksualny

Podczas gdy wyższe warstwy społeczeństwa cieszyły się nowymi utworami Beethovena, zwykli ludzie tańczyli do ludowych pieśni, w których na każdym kroku słychać podteksty seksualne. Jedna z nich mówi o żołnierzu, który rozmawia z barmanką. Ona pyta się, co ma takiego sztywnego, a on na to, że coś, co nie zrobi jej krzywdy :)

2. Rysunki były naprawdę wulgarne

Zanim pojawiły się filmy, ludzie oglądali erotyki na papierze. Wiele z tych naprawdę mocnych ilustracji przetrwało i dziś możemy ‚podziwiać’ orgie i pozycje, na które niektórzy z nas nawet by nie wpadli.

3. Nie noszono majtek

Pod olbrzymimi sukniami, składającymi się z wielu warstw, nie noszono majtek. Zamiast tego kobiety miały pod spodem coś na wzór halki i pończochy. Ciekawe, jak czuły się zimą?

4. Oddawanie moczu nie należało do łatwych zadań

Te powszechnie używane stożkowe naczynia, były znane jako „bourdaloues”. Kobieta unosiła liczne warstwy spódnicy. Nie było problemu także, aby skorzystać z tego w towarzystwie. Nie przerywano nawet rozmowy w czasie sikania!

5. Dzieci z klasy średniej były często oddawane

Nikt nie ma wątpliwości, że rodzice kochali swoje dzieci, ale w tamtych czasach częstą praktyką było wysyłanie dzieci do wiejskich kobiet, aby były pielęgnowane przez pierwsze lata ich życia.

6. Podróżni dzielili łóżka z nieznajomymi

Często można było doświadczyć czegoś takiego, że tani nocleg równał się temu, że w łóżku spało się z nieznaną osobą. Zdarzało się także, że mniej zamożni podróżnicy dzielili łóżko z maksymalnie trzema osobami.

NBC

7. Ludzie używali zębów martwych żołnierzy jako protez

Cukier był bardzo popularny wśród wyższych klas, ale doprowadził do epidemii próchnicy zębów. Na szczęście dla niektórych – pomoc była w zasięgu ręki. W 1815 r. w bitwie pod Waterloo zginęło ponad 47 000 żołnierzy, a ich zęby zostały zebrane, by wykonać protezy dla bogaczy. Zęby „Waterloo” były szczególnie popularne, ponieważ pochodziły głównie od młodych i zdrowych mężczyzn.

8. Wiele osób było uzależnionych od opium

Było używane jako zwykły środek przeciwbólowy, więc większość gospodarstw domowych miało butelkę lub dwie w spiżarni. Nawet Poeta Coleridge był całkowicie uzależniony od opium.

9. Ludzie odwiedzali miejsca zbrodni dla zabawy

Nie było aż tyle ciekawych rzeczy do robienia zdaniem ówczesnych ludzi, dlatego wpadli na pomysł, aby pojawiać się w miejscach zbrodni i obserwować zwłoki. Dla nas to nie do pomyślenia, oni traktowali to jak regularną rozrywkę.

10 Niektórzy mężczyźni byli próżni aż do granic absurdu

Nosili gorsety i upinali włosy. Beau Brummel był wówczas najlepszą ikoną stylu. Ubranie go zajmowało nawet pięć godzin. Szampanem mył buty i dbał o każdy szczegół ubioru. Odnalazłby się w czasach Instagrama!

11. Wielu mężczyzn z wyższych sfer utrzymywało swoje kochanki

Był to czas podwójnych standardów. Młodzi mężczyźni byli chwaleni za bycie bawidamkami, podczas gdy młode kobiety przebywały w domu, z powagą popijając herbatę. Po ślubie wielu arystokratów było niewiernych. Niektórzy oficerowie wojskowi nawet zabrali swoje kochanki na wojnę, aby móc z nimi sypiać.

12. I jedna z tych kochanek napisała ostry pamiętnik

Kurtyzana Harriette Wilson wywołała ogromny skandal związany ze społeczeństwem, publikując bardzo szczegółowe wspomnienia, które opisywały jej zbliżenia, między innymi z księciem Wellington, zagranicznym sekretarzem, kilkoma książętami, a nawet samym królem. Kiedy wszyscy złamali obietnice, by zapewnić jej dobrobyt w starszym wieku, zdecydowała, że wyjawi ich nazwiska.

Polecane

Może Cię zainteresować