15-latkę zgwałcił brat i zaszła w ciążę. Wiedziała, że nie może urodzić tego dziecka

Pewna młoda dziewczyna z Indonezji zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Jak się później okazało, jej oprawcą był starszy o 2 lata brat. Ostatecznie wywołała wcześniejszy poród i dziecko zmarło. Teraz ma trafić do więzienia na 6 miesięcy. Tak zdecydował sąd. Obrońcy praw kobiet i dzieci nie mogą w to uwierzyć i są zbulwersowani. Złożyli już skargę.

Oburzający proces

15-letnia dziewczynka z Indonezji, mimo swojego młodego wieku, przeżyła już prawdziwy koszmar. Jej starszy o 2 lata brat przez kilka miesięcy regularnie ją gwałcił. Zboczeniec przyznał się do swoich czynów, po czym zaczął usprawiedliwiać je wpływem pornografii. Gdy stanął przez sądem, został skazany na 2 lata pozbawienia wolności.

Aktywiści, którzy w Indonezji walczą o prawa dzieci i kobiet, są oburzeni przebiegiem tego procesu. Gwałciciela reprezentował bowiem ten sam adwokat, co jego skrzywdzoną siostrę. To jeszcze nie wszystko. 17-latek nie został skazany za gwałt, a za seks z nieletnią.

15-latkę zgwałcił brat i zaszła w ciążę. Wiedziała, że nie może urodzić tego dzieckaUdostępnij
Tragedia na porodówce. "Gdyby wykonali cesarkę 15 minut wcześniej, maluch by żył"

Sprawa wyszła na jaw zupełnie przypadkowo

Cała historia ujrzała światło dzienne przez przypadek. Sąsiedzi zgwałconej 15-latki i jej brata znaleźli dziecko na pobliskiej plantacji oleju palmowego. Wszystko wskazuje na to, że do jego usunięcia doszło pomiędzy 6., a 8. miesiącem ciąży. W pozbyciu się dziecka dziewczynie pomogła mama. Proces kobiety jeszcze się nie zakończył.

Aborcja w Indonezji

W Indonezji aborcja dozwolona jest jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to zagrożenie życia matki, z kolei drugi to fakt, że ciąża jest wynikiem gwałtu, jednak wówczas zabieg należy wykonać w ciągu 40 dni od zapłodnienia.

15-latkę zgwałcił brat i zaszła w ciążę. Wiedziała, że nie może urodzić tego dzieckaUdostępnij

Złożenie skargi

Obrońcy praw kobiet i dzieci złożyli oficjalną skargę do Indonezyjskiej Komisji Sądowej w Dżakarcie. Dotyczyła ona postawy trzech sędziów, którzy zadecydowali o skazaniu nastolatki. Chcą przede wszystkim nakłonić członków komisji sądowej do przeprowadzenia dochodzenia.

Wyrok jest rażąco niesprawiedliwy. Skazana nastolatka w istocie jest ofiarą. Sędziowie pominęli kontekst w tej sprawie, który jest przecież kluczowy

Zostawiła córeczkę z partnerem. Gdy wróciła, dziewczynka zanosiła się od płaczu

Ferena Debineva ze Stowarzyszenia Planowania Rodziny w Indonezji w rozmowie z mediami powiedziała:

Naszym głównym zmartwieniem jest to, że dziewczyna nie powinna być zatrzymana, a aborcja, którą miała, nie powinna być uznana za przestępstwo, nie powinna być karalna. To porażka systemu

15-latkę zgwałcił brat i zaszła w ciążę. Wiedziała, że nie może urodzić tego dzieckaUdostępnij

Stanowisko Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych

Genoveva Alicia z Institute for Criminal Justice Reform (Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych), tak skomentowała zaistniałą sytuację:

W Indonezji aborcję postrzega się w sposób czarno-biały. Tak naprawdę nie możemy jej dokonywać, niezależnie od okoliczności

Indonezyjska Komisja Sądowa ma odpowiedzieć na złożoną skargę w ciągu 30 dni

Zobacz także:

Źródło: polki.pl | Fotografie: pixabay.com