×

Ginekolog zapłodnił 17 pacjentek. Dowiedziały się o tym dopiero po latach

Ginekolog zapłodnił 17 pacjentek! Lekarz pracujący przy programie sztucznego zapłodnienia, bez wiedzy kobiet wykorzystywał własne nasienie.

Ginekolog zapłodnił 17 pacjentek

Skandalu, który wybuchł w Holandii nie złagodził nawet fakt, że sprawca zamieszania już nie żyje. To, co zrobił, wyszło na jaw dopiero teraz. Ginekolog Jan Widschut w latach 1981 – 1993 był zatrudniony w szpitalu w Zwolle na północnym wschodzie Holandii. Pracował przy programie sztucznego zapłodnienia. Dopiero teraz władze szpitala ujawniły, że do zapładniania pacjentek używał własnego nasienia.

Władze szpitala, wówczas znanego jako Sophia, a obecnie jako Isala, potwierdziły, że ginekolog latami kontynuował nieetyczne praktyki:

Ginekolog, który pracował przy programie sztucznego zapłodnienia w szpitalu w Zwolle na północnym wschodzie Holandii, bez wiedzy pacjentek wykorzystywał własne nasienie i został biologicznym ojcem co najmniej 17 dzieci. Z moralnego punktu widzenia Isala uważa, że niedopuszczalne jest, aby lekarz ginekolog zajmujący się płodnością był zarówno lekarzem, jak i dawcą nasienia.

Skandal w Holandii

Co gorsza, działo się to bez wiedzy pacjentek, nie wspominając już nawet o zgodzie. Matki biologicznych dzieci ginekologa aż do wtorku były przekonane, że urodziły dzieci, których biologicznymi rodzicami są one i ich partnerzy. Nie miały pojęcia, że ginekolog po cichu zapładnia ich komórki jajowe własną spermą.

Sprawa wyszła na jaw już po śmierci lekarza, kiedy badania w banku DNA potwierdziły pokrewieństwo kilku niepowiązanych ze sobą osób. Po tych badaniach do szpitala zgłosili się rodzice, którzy przed laty brali udział w prowadzonym w placówce programie.

Szpital utworzył profil DNA zmarłego ginekologa, na podstawie próbek pobranych od jego oficjalnych dzieci, żeby potomstwo pacjentek, będące przed laty pod opieką dr Wildschuta mogło sprawdzić, czy jest z nim spokrewnione.

Niestety, to nie pierwszy taki przypadek w Holandii. W ubiegłym roku wyszło na jaw, że ginekolog Jan Karbaat, podmieniając nasienie partnerów pacjentek swoim własnym, spłodził co najmniej 49 dzieci.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.wp.pl, www.tvp.info
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik, Twitter

Może Cię zainteresować